Edukatorzy i edukatorki! Rusza nabór do Akademii Cyfrowa Wyprawka!

Artykuł
28.11.2014
3 min. czytania
Tekst

Szkolisz, pracujesz z młodzieżą, dorosłymi, seniorami? Chcesz uczyć świadomego i bezpiecznego korzystania z nowych technologii? Weź udział w bezpłatnej Akademii Cyfrowa Wyprawka prowadzonej przez Fundację Panoptykon!

Nowe technologie to nie tylko szybszy i łatwiejszy dostęp do informacji, tańsze usługi czy nowe formy rozrywki. W Fundacji Panoptykon znamy również ich ciemną stronę, wiemy, że korzystanie z nich może być ryzykowne, zwłaszcza dla młodzieży. Chcemy, by każdy umiał bezpiecznie korzystać z komputera, telefonu, Internetu – sami jednak nie dotrzemy bezpośrednio do wszystkich, którzy potrzebują tej wiedzy. Dlatego stworzyliśmy serię materiałów edukacyjnych dla uczących innych – Cyfrowa Wyprawka. Teraz poszerzamy nasze działania o cykl szkoleniowy Akademia Cyfrowa Wyprawka.

Poszukujemy 15 osób, które wezmą udział w stacjonarnym cyklu szkoleń uzupełnionych działaniami prowadzonymi w trybie online.

Dla kogo?

Akademia Cyfrowa Wyprawka to propozycja dla wszystkich, którzy:

 • mają udokumentowane doświadczenie w szeroko pojętej edukacji (np. nauczycielskie, trenerskie); 
 • niekoniecznie dysponują zaawansowaną wiedzą na temat nowych technologii, ale interesują się tą tematyką, chcą pogłębiać swoją wiedzę i dzielić się z nią z innymi;
 • współpracują z instytucją edukacyjną (np. szkołą, biblioteką), organizacją pozarządową lub mają własny pomysł na wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce.

O czym?

W ramach Akademii Cyfrowa Wyprawka będziemy uczyć krytycznego podejścia do nowych technologii oraz praktycznych metod, za pomocą których tę wiedzę można przekazać innym.

Program Akademii obejmuje:

 • podstawy działania nowych technologii (jak działają najpopularniejsze usługi internetowe? na czym polega profilowanie i czym jest „bańka filtrująca”?) i techniczne BHP (jakie zachowania online wiążą się z ryzykiem utraty kontroli nad informacją? w jaki sposób możemy tę kontrolę odzyskać?);
 • etyczne aspekty wykorzystywania nowych technologii (kiedy dochodzi do naruszenia prywatności lub godności drugiego człowieka? jak rozpoznać krzywdę związaną z wykorzystaniem informacji? jak jej zapobiegać?);
 • zagadnienia prawne dotyczące ochrony prywatności i danych osobowych (w tym praktyczne możliwości wykorzystania prawa na co dzień); 
 • szerszą perspektywę wpływu technik masowej komunikacji na relacje władzy w społeczeństwie, życie polityczne, ekonomię i prawa człowieka; 
 • efektywne metody pracy z młodzieżą i angażowania dorosłych do działań na rzecz świadomego korzystania z nowych technologii. 

Jak, gdzie, kiedy?

Cztery dwudniowe zjazdy odbędą się w Warszawie. Planowane terminy zjazdów:

 • 7-8 lutego 2015 r.
 • 7-8 marca 2015 r.
 • 11-12 kwietnia 2015 r.
 • 9-10 maja 2015 r.

Dodatkowo kurs przewiduje samodzielną pracę uczestników i uczestniczek między zjazdami (realizację ćwiczeń i planowanie organizacji działań edukacyjnych w swoim środowisku) oraz 2 wykłady online.

Udział w Akademii jest bezpłatny. Fundacja Panoptykon pokrywa koszt zakwaterowania i wyżywienia w czasie zjazdów, natomiast nie pokrywa kosztów dojazdu uczestników na spotkania w Warszawie.

Zgłoszenia

Osoby zainteresowane udziałem w Akademii prosimy o wypełnienie formularza rekrutacyjnego online. FORMULARZ

Decyzja o przyjęciu do Akademii zostanie podjęta na podstawie odpowiedzi udzielonych na pytania w formularzu oraz rozmowy telefonicznej (drugi etap rekrutacji).

Nabór trwa do 12 grudnia 2014 r.

Pytania

Wszelkie pytania dotyczące Akademii Cyfrowa Wyprawka prosimy kierować na adres: akademia@panoptykon.org.

Projekt Akademia Cyfrowa Wyprawka jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.