Dane bankowe pod ochroną

Artykuł
31.08.2015
1 min. czytania
Tekst
Image

Sąd w San Marino, realizując żądanie włoskiej prokuratury, przekazał jej dane bankowe szerokiego grona osób powiązanych ze spółką, przeciwko której toczyło się postępowanie. Tylko część z tych osób była podejrzewana o udział w działalności przestępczej. Sprawa trafiła do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który kilka tygodni temu wydał wyrok. Stwierdził w nim, że doszło do naruszenia prawa do prywatności jednego ze skarżących.

W omawianej sprawie (M.N. i inni przeciwko San Marino) możliwość zaskarżenia decyzji o przekazaniu danych bankowych włoskiej prokuraturze miały tylko osoby podejrzane. Wszystkie pozostale poddane kontroli osoby nie tylko nie mogły w żaden sposób zakwestionować tego działania, ale również przez długi czas nie były o nim informowane. Zdaniem Trybunału takie zróżnicowanie pozycji i uprawnień osób, których prywatność została ograniczona, jest niedopuszczalne. Co więcej, władze San Marino powinny z większą uwagą oceniać, czy w ogóle zasadne było przekazanie Włochom danych bankowych wszystkich podmiotów powiązanych ze spółką.

Konto każdego z nas, informacje o przechowywanych tam sumach pieniędzy czy historia transakcji są na gruncie polskiego prawa chronione. Jednak coraz częściej pojawiają się informacje o wyłomach w tajemnicy bankowej. Orzeczenie Trybunału w Strasburgu potwierdza, że jest ona istotnym elementem prawa do prywatności i powinna podlegać ścisłej ochronie.

Polecamy:

Fundajca Panoptykon: Dane z banku w rękach służb

Temat

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.