Fundacja Panoptykon potrzebuje ochotników

Artykuł
09.05.2015
2 min. czytania
Tekst
Image

Radzimy sobie całkiem dobrze na wielu frontach walki z niekontrolowanym i bezsensownym nadzorem – wygrywamy polityczne batalie, wywołujemy publiczne debaty, wkraczamy do szkół w całej Polsce z programami edukacyjnymi. Ale to nie znaczy, że nie potrzebujemy wsparcia. W Panoptykonie wierzymy, że razem można więcej. W tym przypadku nie szukamy jednak wolontariuszy do pomocy w bieżącej pracy. Szukamy ochotników do „zadań specjalnych”. 

Po sześciu latach eksperymentowania z różnymi metodami działania, doszliśmy do wniosku, że w coraz większym stopniu potrzebujemy informacji, energii i zaangażowania, które mogą nam dać podobnie myślące osoby spoza zespołu Fundacji, wnoszące własne doświadczenie i nowe spojrzenie na te same problemy. Ich właśnie nazywamy „ochotnikami” i z myślą o nich tworzymy specjalny newsletter, w którym będziemy informować o akcjach i wydarzeniach, w które można się zaangażować.  

Są takie tematy, w których najwięcej możemy się dowiedzieć nie z gazet, ale od osób, które z problemem zetknęły się bezpośrednio – jest to np. nadzór w miejscu pracy, profilowanie osób bezrobotnych czy wszechobecność kamer monitoringu. Są tematy, w których na naszą interwencję nie zareagują ani media, ani politycy, jeśli nie zobaczą, że kogoś – poza Fundacją Panoptykon – ten problem naprawdę obchodzi (tak jest w przypadku reformy europejskich przepisów o ochronie danych osobowych, blokowania stron internetowych czy zagrażającego demokratycznym standardom porozumienia TTIP). Wreszcie, są takie projekty, które po prostu przyjemniej i ciekawiej jest zrobić w większej grupie. Wyobraźmy sobie np. wspólne mapowanie kamer w przestrzeni miejskiej, dokumentowanie absurdów nadzoru czy krytyczny przegląd internetowych formularzy i regulaminów, przez które wyciekają nasze dane.

Jeśli interesuje Cię tego typu współpraca – nieregularna i niezobowiązująca, ale za to obiecująca ciekawe wyzwania; jeśli widzisz potrzebę zmiany wokół siebie i masz przekonanie, że wspólnie łatwiej jej dokonać – dołącz do grona ochotników! Jedyne, czego potrzebujemy, to Twój adres e-mail i zgoda na okazjonalne przesyłanie informacji, że szykujemy coś nowego. Ze swojej strony deklarujemy pełną otwartość na Twoje pomysły i inicjatywy.

Zapisz się już dziś :-) 

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.