Kamery monitoringu stały się naturalnym elementem naszego…

Artykuł
14.01.2014
1 min. czytania
Tekst

„Kamery monitoringu stały się naturalnym elementem naszego życia. Właściwie nikogo już nie dziwi ich obecność w otaczającej przestrzeni. Uważne oko wypatrzy je niemal wszędzie, jednak – małe i niepozorne – zazwyczaj nie zwracają na siebie uwagi. Niby zdajemy sobie sprawę z ich obecności, ale nie czujemy na sobie ich wzroku. Zakładamy, że muszą służyć ważnym celom. Na przykład bezpieczeństwu. W końcu dzięki kamerom jest dużo bezpieczniej. Czyż nie?”

W przewodniku „Życie wśród kamer” postanowiliśmy zmierzyć się z tym i kilkoma innymi mitami dotyczącymi monitoringu. Zebraliśmy w nim informacje o tym, jak działają kamery, do czego są wykorzystywane, na ile są skuteczne, jak wpływają na życie społeczne i jakie problemy mogą się wiązać z ich wykorzystywaniem na masową skalę. Ten przewodnik ma pomóc odnaleźć się w świecie pełnym wszędobylskich kamer. I skłonić do refleksji nad tym, czy chcemy, by było ich wokół jeszcze więcej.

Zapraszamy do korzystania z internetowej wersji przewodnika dostępnej w różnych odsłonach: „klasycznej”, mobilnej, dla osób niedowidzących oraz w formacie PDF. Egzemplarze przewodników wydane drukiem można zamówić e-mailem (fundacja@panoptykon.org – koszty wysyłki ponosi zamawiający).

Już wkrótce ukaże się kolejny przewodnik.

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.