Noga podstawiona RODO jednak wycofana?

Artykuł
23.01.2018
6 min. czytania
Tekst
Image
Korytarz Big Data. CC0 Public domain via Pixabay

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o planowanym wyłączeniu konieczności realizacji przez firmy zatrudniające poniżej 250 pracowników wielu obowiązków wynikających z RODO: doprowadziłoby to do obniżenia standardu, który od 20 lat funkcjonował w Polsce.

Docierają do nas jednak pozytywne sygnały, że rząd rozważa rezygnację z tej niebezpiecznej propozycji. Wspólnie z Polską Radą Biznesu zaapelowaliśmy dziś do zaangażowanych ministerstw – cyfryzacji oraz przedsiębiorczości i technologii – by wesprzeć ten kierunek działań i by kolejna wersja projektu uwzględniała interesy małych i średnich przedsiębiorców w taki sposób, który nie naruszy prawa konsumentów do informacji o przetwarzaniu ich danych osobowych.

Aktualizacja: w wydanym dziś oświadczeniu Ministerstwo Cyfryzacji oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zadeklarowały, że małe i średnie przedsiębiorstwa nie zostaną całkowicie wyłączone z obowiązków informowania konsumentów o tym, że przetwarzają ich dane. Oczywiście czekamy jeszcze na ujęcie treści zawartych w dzisiejszym oświadczeniu w kolejnej wersji projektu, niemniej wygląda na to, że rząd w rekordowym tempie zareagował na nasze argumenty!

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.