ePrivacy: apelujemy do Rady UE o silną ochronę prywatności

Artykuł
03.12.2018
2 min. czytania
Tekst
Image

Wspólnie z 24 europejskimi organizacjami i 13 przedstawicielami biznesu wysłaliśmy do Rady Unii Europejskiej list, w którym apelujemy o wysokie standardy ochrony prywatności użytkowników w rozporządzeniu ePrivacy.

Rada UE pracuje nad rozporządzeniem ePrivacy już od ponad roku. A my wspólnie z nią – od listopada 2017 r. skierowaliśmy do reprezentującego Polskę w Radzie Ministerstwa Cyfryzacji aż siedem pism dotyczących kolejnych wersji rozporządzenia. Najnowsza propozycja jest szczególnie niebezpieczna: zakłada, że firmy, które utrzymują się przede wszystkim z reklam, nie będą musiały prosić użytkowników o zgodę na śledzenie.

W dyskusji o ePrivacy wiele firm internetowych bije na alarm, że silne gwarancje dla prywatności użytkowników oznaczają „koniec Internetu, jaki znamy”. Na szczęście do listu dołączyło aż 13 firm, które widzą, że silną ochronę prywatności użytkowników da się pogodzić z realiami biznesowymi, np. przeglądarka Brave, ProtonMail czy wyszukiwarka Startpage. List podpisała też wrocławska firma Piwik PRO, z której założycielem – Maciejem Zawadzińskim – rozmawialiśmy o reklamie internetowej w naszym podcaście. Zgodnie z jego komentarzem: „technologie wykorzystywane w reklamie i marketingu internetowym zbierają, przetwarzają i sprzedają nasze dane w sposób absolutnie niekontrolowany, a żadna z inicjatyw samoregulacji nie przyniosła do tej pory wymiernych skutków. Nasza branża wymaga szczególnie szczelnych przepisów, a RODO w obecnej, ogólnikowej formie niestety nie spełnia swojej funkcji. Kolejne wycieki udowodniły, że firmy działające w Internecie nie inwestują wystarczająco w zapewnienie bezpieczeństwa naszych danych, nie weryfikują dostatecznie swoich dostawców, partnerów biznesowych, ani agencji z którymi współpracują. Mamy nadzieję, że ePrivacy wytyczny nowe standardy w przetwarzaniu danych i ukróci działalność firm, które bogacą się na sprzedaży informacji zbieranych wbrew naszej woli, prawu i etyce". 

Pełna treść listu w jęz. angielskim [PDF]

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.