Technologia w służbie kobiet czy odwrotnie? Przyglądamy się aplikacjom do monitorowania cyklu

Poradnik
09.01.2020
11 min. czytania
Tekst
Image

Wiele aplikacji pod pozorem pomagania w rozwiązywaniu codziennych problemów – od monitorowania cyklu, przez dietę i ćwiczenia, po dobór produktów właściwych dla Twojej skóry – służy zgoła innym celom. Ich priorytetem jest zbieranie i sprzedawanie informacji o Tobie, bo ich model biznesowy oparty jest na reklamie. A ta zarabia więcej, jeśli jest odpowiednio sprofilowana pod konkretną użytkowniczkę. Czy wiesz, jakie dane zbierają aplikacje w Twoim telefonie i co z nimi robią? Przyjrzymy się aplikacjom do monitorowania cyklu.

Przegląd wybranych aplikacji

Na zaproszenie Barbary Pietruszczak, dziennikarki prowadzącej na Facebooku blog Pani Miesiączka, przyjrzałyśmy się wybranym aplikacjom, z których jedne użytkowniczki korzystają, by zajść w ciążę, inne – by w nią nie zajść, a jeszcze inne – by nie zaskakiwał ich pierwszy dzień okresu. Ocenę funkcjonalności i designu zostawiamy użytkowniczkom. Sprawdziliśmy natomiast aplikacje pod kątem ich wpływu na prywatność. Naszą ambicją było nie tylko podzielenie się z opinią na temat kilku wybranych apek, ale też podpowiedzenie, na co zwracać uwagę przed zainstalowaniem nowej.

Oceniałyśmy aplikacje według skali szkolnej (1–6) pod kątem sposobu wykorzystania powierzanych przez użytkowniczki, bardzo wrażliwych, danych. Zwracałyśmy uwagę przede wszystkim na:

  • model biznesowy: na czym zarabia aplikacja;
  • jakie dane trzeba podać, żeby zacząć z niej korzystać i jakie dane są przez nią zbierane;
  • gdzie trafiają informacje gromadzone przez aplikację;
  • czy trzeba zakładać konto i czy dane synchronizuje się w chmurze (jakiej chmurze);
  • politykę prywatności: czy jest dostępna w języku polskim, czy jest zrozumiała i wyczerpująca.

W poniższym zestawieniu znajdziecie recenzje aplikacji wskazanych przez czytelniczki Pani Miesiączki.

WomanLog

Aplikacja w wersji bezpłatnej zarabia na reklamach, ale dostępna jest też płatna wersja pro bez reklam – i tę polecamy. Polityka prywatności jest krótka i konkretna. Mimo braku informacji o tym, jakie dokładnie dane zbiera, wzbudza zaufanie, bo – ze względu na model biznesowy – nie przekazuje danych dalej, chyba że chce tego użytkowniczka (aplikacja umożliwia synchronizację z Google Fit i przekazanie danych partnerowi). Dostawca aplikacji ma siedzibę na Łotwie, czyli tam, gdzie RODO obowiązuje wobec wszystkich, a nie tylko użytkowniczek z UE.

Ocena prywatności: 5/6

Clue

Poważne podejście do prywatności to w Niemczech zazwyczaj standard i nie inaczej jest w przypadku Clue. Polityka prywatności wyczerpująco informuje o tym, jakie dane i w jakim celu są zbierane, jakim podmiotom są przekazywane. Podpowiada też, jak zadbać o bezpieczeństwo urządzenia i jak zabezpieczyć się na wypadek utraty urządzenia bez konieczności zakładania konta w aplikacji. Wada: szerokie korzystanie z usług zewnętrznych podmiotów do badania opinii, wysyłania mailingów, obsługi klienta etc. Dodatkowy minus to umożliwienie korzystania z aplikacji za pomocą konta na Facebooku (czy naprawdę chcesz dzielić się informacjami o swoich miesiączkach z Markiem Zuckerbergiem i firmami, które kupują u niego reklamy?).

Ocena prywatności: 4/6

OvuView

Aplikacja jest częścią kombo o nazwie Tempdrop System – obejmującego sensor Tempdrop i 2 aplikacje (Tempdrop i OvuView). Firma Tempdrop System jest zarejestrowana w USA, SleekBit, który dostarcza apkę OvuView, pochodzi z Pragi, a Tempdrop Ltd., wskazany w polityce prywatności jako administrator danych, przedstawia się jako izraelski start-up. Na dokładkę dane z aplikacji przechowywane są w Cloudfront, a kopie zapasowe wykonywane przy pomocy konta Google. Słowem: jeśli chcesz wiedzieć, gdzie fizycznie będą trafiały Twoje dane, ten globalny tygiel raczej Ci tego nie ułatwi. Polityka prywatności wskazuje jednak wyraźnie, że osoby korzystające z aplikacji w Unii Europejskiej mogą liczyć na gwarancje, które daje im RODO (m.in. przechowywanie danych poza UE tylko w zgodzie z Privacy Shield). A ma to znaczenie, jeśli wziąć pod uwagę, że aplikacja zarabia między innymi na reklamach.

W polityce prywatności ujęła nas informacja, że odinstalowanie aplikacji nie jest równoznaczne z usunięciem danych z serwerów firmy (to dotyczy każdej aplikacji, ale cieszy, że dostawca jednej z nich zdecydował się o tym wprost napisać), oraz wyraźne podkreślenie, że dane dotyczące zdrowia i fizjologii nie są wykorzystywane do profilowania reklam (przynajmniej przez TempDrop, ale czy Google, którego konto służy do synchronizacji danych między urządzeniami, jest równie powściągliwy?).

Ocena prywatności: 3/6

Flo

Długa i szczegółowa polityka prywatności zawiera nie tylko listę danych gromadzonych w aplikacji, ale też wyczerpującą informację na temat bezpieczeństwa. W tej zaś znalazły się rzeczy, które powinny być technicznym standardem (codzienne backupy i zewnętrzne audyty pod kątem bezpieczeństwa), ale też przygotowane pod kątem użytkowniczek wskazówki dotyczące tworzenia i przechowywania haseł. Paradoksalnie, ta skrupulatność wzbudziła w nas podejrzenie, że ktoś nas bajeruje. Do tego aplikację, z której korzysta milion użytkowniczek – oczywiście za „darmo” – utrzymuje 160-osobowy zespół. Według informacji w sklepie Google Play aplikacja zarabia na sprzedaży produktów, czyli w gruncie rzeczy podajesz swoje dane, żeby za chwilę producent mógł Ci coś sprzedać (skojarzenie z modelem „pierwsza działa gratis” być może jest mocne, ale naszym zdaniem uprawnione). A żeby zrobić to skutecznie, Flo korzysta chyba ze wszystkich od dostępnych na rynku narzędzi analitycznych i reklamowych („AppsFlyer przekazuje informacje o tobie swoim partnerom, np. Pinterest, Google Ads, Apple Search Ads, sieć reklamowa Facebooka i kilka innych”). Dane użytkowniczek trafiają też do chmury Amazona. Jak to mówią, nie ma nic za darmo. Na pocieszenie: dane użytkowniczek z Unii Europejskiej nie są wykorzystywane w narzędziu Custom Audiences Facebooka, czyli Flo nie udostępnia bazy kontaktów swoich użytkowniczek Facebookowi. Stosunkowo wysoką ocenę dajemy Flo za umożliwienie podjęcia świadomego wyboru, czy ta transakcja Ci się opłaca. Naszym zdaniem zdecydowanie nie.

Ocena prywatności: 3/6

Mój kalendarzyk

Polityka prywatności została przygotowana pod kątem wszystkich aplikacji dewelopera, przez co jest bardzo ogólna i w ogóle nie dotyka problemu przetwarzania wrażliwych informacji o zdrowiu. Zapewnia swoich klientów, że dane są bezpieczne, dostęp mają do nich tylko upoważnieni pracownicy i kontrahenci oraz że będą one przetwarzane zgodnie ze standardami obowiązującymi w Malezji. Niestety, te standardy nie są nam znane, ale zainteresowani mogą wysłać zapytanie na podane w polityce prywatności maila (powodzenia…). PS Aplikacja zarabia na reklamach.

Ocena prywatności: 2/6

Kalendarzyk Bella

Żadna z aplikacji w naszym przeglądzie nie udostępnia polityki prywatności w języku polskim. Kalendarzyk Bella idzie jeszcze dalej – nie ma jej w ogóle w żadnym języku. Support niestety nie odpowiedział nam na pytanie o politykę prywatności. Niezaliczone.

Ocena prywatności: 1/6

  WomanLog Clue OvuView Flo Mój Kalendarzyk Kalendarzyk Bella
model biznesowy aplikacja płatna zakupy w aplikacji reklamy, zakupy w aplikacji zakupy w aplikacji reklamy reklamy
polityka prywatności po angielsku po angielsku po angielsku po angielsku po angielsku brak
ocena prywatności 5/6 4/6 3/6 3/6 2/6 1/6

Korzystam już z aplikacji do monitorowania cyklu. Co mam zrobić?

Najkrótsza odpowiedź („Odinstaluj”) nie zawsze jest najprostsza. Wiele użytkowniczek korzysta z apek, żeby lepiej zrozumieć swoje ciało, przygotować się na nadchodzący okres, zwiększyć szanse zajścia w ciążę albo wręcz przeciwnie. Zachęcamy Cię do rozważenia innych sposobów. Jeśli jednak inne rozwiązanie nie jest dla Ciebie, mamy nadzieję, że nasz przegląd pomoże Ci wybrać aplikację, która koncentruje się na wsparciu Cię w realizacji Twoich celów, a nie zarabianiu na wyciąganiu od Ciebie informacji i atakowaniu Cię reklamami. Pamiętaj też o możliwości ograniczenia tego, do jakich danych w Twoim telefonie aplikacja ma dostęp. W telefonie z Androidem wejdź w Ustawienia → Aplikacje → wybrana aplikacja → Uprawnienia aplikacji (obok zrzut ekranu ustawień WomanLog). Jeśli aplikacja chce korzystać z informacji o Twojej lokalizacji czy kontaktach, powinna ci się zapalić czerwona lampka. A jeśli krzyczy, gdy chcesz to jej odebrać, rozważ poszukanie innej.

Image

Aplikacje do monitorowania cyklu to tylko wierzchołek góry lodowej zwanej „femtechem”. Treningi, diety, horoskopy, coaching dla kobiet sukcesu – aplikacje tego rodzaju też mogą wyciągać od ciebie wrażliwe informacje, żeby na nich zarabiać.

Polecamy:

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.