Czy porozumienie Ministerstwa Cyfryzacji z Facebookiem rozwiąże problem nadmiernego blokowania?

W skrócie

W zeszłym tygodniu wraz 70 organizacjami apelowaliśmy do Marka Zuckerberga o większą przejrzystość w moderacji treści na Facebooku oraz wprowadzenie procedury odwoławczej dla zablokowanych użytkowników.

Wczoraj Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o porozumieniu zawartym z Facebookiem: „Polska będzie pierwszym krajem, w którym użytkownicy Facebooka uzyskają możliwość weryfikacji odmowy dotyczącej odwołania od decyzji o blokadzie treści na ich profilu”.

W rzeczywistości porozumienie zmienia niewiele: nadal to Facebook decyduje, co zostaje, a co znika z platformy, nie wprowadzono niezależnej kontroli sądu, nie ma też mowy o sprawozdawczości albo wewnętrznych procedurach Facebooka, które od początku minimalizowałyby ryzyko nadmiernego blokowania (pisaliśmy o nich w liście do Zuckerberga).

Czekamy na kolejne kroki ze strony Ministerstwa, a przede wszystkim na systemowe spojrzenie na problem – Facebook to nie jedyna platforma, która arbitralnie blokuje treści.

Polecamy:

Apel do Facebooka

Porozumienie Ministerstwa Cyfryzacji z Facebookiem

Kto czyści dla nas Internet (i dlaczego nadal jest tak brudno)? 

Co rząd wynegocjował z Facebookiem? „Noga w drzwi” prywatnej cenzury

Od niemal 10 lat Fundacja Panoptykon walczy o wolność w sieci. Wesprzyj nas w tej walce!

Komentarze

Kto jeszcze siedzi na tym g*wnie? Po co rząd Polski promuje to g*wno? Nie chcesz mieć problemów - proste - skasuj konto.

Dodaj komentarz