Słowa w Sieci - dyskusja o odpowiedzialności. Fundacja Panoptykon zaprasza na hyde park!

Artykuł

Czy hejter ma prawo do prywatności? Gdzie dwóch się kłóci tam trzeci... może cenzurować? Gdzie leży granica między rozsądną moderacją a cenzurą?

W Polsce debata na temat zasad odpowiedzialności za treść publikowaną w Internecie toczy się między dwoma skrajnościami: jedni twierdzą, że wszyscy, którzy zarabiają na jej publikacji (czyli pośrednicy) powinni wejść w rolę internetowych szeryfów; drudzy - że każda ingerencja w treść to cenzura. W wypracowaniu sensownego kompromisu nie pomagają sądy, które raz opowiadają się po jednej, raz po drugiej stronie sporu. Zamieszanie, jakie wywołały  tzw. "wyrok w sprawie hejterów", wydany w sierpniu przez Naczelny Sąd Administracyjny i sprawa "tatara z Sokołowa", pokazuje, że jest o czym  dyskutować.

Kto powinien wyznaczać i egzekwować granice tego, co wolno napisać w sieci: pośrednicy internetowi, państwo, a może sami użytkownicy? Kiedy ingerencja w treść jest uzasadniona, a kiedy staje się cenzurą? Czy pośrednik powinien ujawnić dane swojego klienta na życzenie każdej osoby, która twierdzi, że chce go pozwać? - o tym na pewno będziemy rozmawiać. Ale to nie wszystko.

Na spotkaniu zaprezentujemy też przewodnik Fundacji Panoptykon pt. "Perypetie informacji w Internecie", w którym prezentujemy różne scenariusze reagowania na sporne treści w sieci i przypominamy najciekawsze sprawy z ostatnich lat.

Nie chcemy dzielić uczestników na tych, którzy słuchają i tych, którzy mówią. Dlatego zapraszamy Was na swoisty hyde park - dyskusję, w której każdy może zabrać głos. Chcemy poznać Wasze opinie i doświadczenia. Jedynym ograniczeniem będzie czas, a moderatorzy spotkania będą decydować o kolejności wypowiedzi.

Spotkanie będą moderować Katarzyna Szymielewicz i Jakub Górnicki. Swój udział w hyde parku potwierdzili m.in.: Aleksandra Długołęcka, Azrael Kubacki, Piotr Waglowski,
Maciej Budzich, Paweł Litwiński, Maciej Samcik.

Kiedy: 13 listopada 2013 r., godz. 18:00

Gdzie: państwomiasto, ul. Andersa 29, Warszawa

Serdecznie zapraszamy!

Spotkanie jest organizowane przy wsparciu Fundacji im. Heinricha Bölla.

Komentarze

Chętnie wpadnę jak będe miał jeszcze siły po pewnym kongresie. Do której przewidujecie spotaknie ponieważ wracam tego samego dnia do Poznania

Zapraszamy nawet zmęczonych i po podróży :-) Spotkanie potrwa ok. 2 godzin. Potem pewnie przeniesiemy dyskusję do baru na dole. Mam nadzieję, że do zobaczenia.

Dodaj komentarz