Tylko u nas: projekt ustawy o PSO (d. BOR)

W skrócie
Element dekoracyjny

Przed chwilą w odpowiedzi na nasz wniosek o udostępnienie informacji publicznej otrzymaliśmy od MSWiA projekt ustawy o Państwowej Służbie Ochrony. Ma ona zastąpić Biuro Ochrony Rządu. Analiza liczącego 141 stron projektu (357 artykułów!) zajmie nam kilka dni, ale na razie zwracamy uwagę na nowy standard legislacyjny: po raz kolejny rządowy projekty ustawy, ważnej z perspektywy praw i wolności obywatelskich, publikujemy jako pierwsi. Twórcy prawa nie uznają bowiem za stosowne informować obywateli o tym, nad czym pracują, ani publikować dokumentów na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Podobnie było rok temu z tzw. ustawą antyterrorystyczną. Przejrzystość i transparentność procesu legislacyjnego najwyraźniej nie jest dziś w modzie.

Jeśli natomiast chodzi o treść samego projektu, to jego wstępna analiza potwierdza nasze obawy: MSWiA chce stworzyć kolejną służbę specjalną, z prawem do pobierania billingów i prowadzenia podsłuchów. Czyli – zamiast rozwiązać problemy z przestrzeganiem prawa przez istniejące formacje – władze chcą powołać kolejną. Świetny pomysł na majówkę!

AKTUALIZACJA: Zgodnie z oficjalnymi informacji przekazanymi nam dziś po południu przez MSWiA udostępniony nam projekt jest nieaktualny: "Jest on jedną z wielu wersji projektów roboczych i ich interpretacji". Jednocześnie na portalu Twitter resort zapowiedział rychłą konferencję prasową w sprawie projektu.

Projekt ustawy o Państwowej Służbie Ochrony [PDF, 888 KB]

Komentarze

Jaka jest różnica między BOR a PSO poza
a) nazwą
b) nadaniem tej drugiej uprawnień do prowadzenia działań operacyjno-rozpoznawczych
?

Dodaj komentarz