„Jeśli słyszysz trzaski, to nie jesteś podsłuchiwany” – jakie ślady zostawia Pegasus? Rozmowa z Adamem Haertle

Podcast
13.01.2022
2 min. czytania
Dźwięk
Image

„Jeśli komuś wydaje się, że jest podsłuchiwany, bo słyszy stuki i szumy w słuchawce, to prawdopodobnie nie jest podsłuchiwany” – usłyszycie w dzisiejszym podcaście. Skąd zatem wiemy, że Giertych, Brejza i Wrzosek byli inwigilowani? Czy szpiegowanie zostawia ślady? Co może zrobić Pegasus i jak się przed tym zabezpieczyć?

O oprogramowaniu „Pegasus” mówi się od 2016 roku, ale dopiero teraz afera zainicjowana związana z raportem Amnesty International i Citizen Lab oraz inwigilowaniem polskiej opozycji spowodowały, że Pegasus mógłby spokojnie wygrać w konkursie na Słowo Roku 2021.

W poprzednim miesiącu badacze udostępnili narzędzie, dzięki któremu każdy może sprawdzić, czy na jego telefonie został zainstalowany Pegasus. Jak powiedział w dzisiejszym podcaście Adam Haertle: „negatywny wynik nie oznacza, że tego oprogramowania nigdy na telefonie nie było”.

Odsłuchaj, dodaj do ulubionej aplikacji przez RSS lub obejrzyj na YouTube'ie lub Vimeo.

Na skróty:

00:01 Wprowadzenie
01:54 Skąd wiemy, że Giertych, Wrzosek i Brejza byli inwigilowani?
05:43 Jak „dostać” Pegasusa?
10:37 Ślad po Pegasusie
13:35 Czy mogę sprawdzić, czy mnie podsłuchują?
15:54 Pegasus vs Android
22:46 Co robi Pegasus?
27:36 Pegasus w sądzie
32:15 Czy Pegasus jest potrzebny?
34:58 Pegasus to wierzchołek góry lodowej
39:38 Czy będzie operator narodowy?
42:40 „Kontrola Internetu” wg ministra Ziobry

Do posłuchania i poczytania:

Podobają Ci się nasze podcasty? Pomóż nam dalej tworzyć wartościowe treści. Wpłać darowiznę na konto Fundacji Panoptykon i przekaż 1% podatku (KRS: 0000327613)

Projekt „Wszystko pod kontrolą” realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Audio file
Temat

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.