Jak nie zgubić się w sieci? Rozmowa o trendach technologicznych z Natalią Hatalską

Podcast
16.12.2021
2 min. czytania
Dźwięk
Image

Od ponad 10 lat przyglądamy się technologii, która ma istotny wpływ na człowieka. Wiele czasu poświęciliśmy na informowanie np. o zgubnych skutkach algorytmów rekomendacyjnych, ale przecież wszyscy zdajemy sobie sprawę, że temat jest zdecydowanie szerszy.

Z jednej strony dzięki technologii ludzie mają ułatwione możliwości komunikacji na dużą odległość czy wyszukiwania informacji z każdej dziedziny wiedzy, a z drugiej strony – cyfryzacja świata zmienia rzeczywistość także w niepokojący sposób. Polaryzacja, dezinformacja, a nawet wojna cyfrowa to problemy, z którymi już musimy się mierzyć, choć jeszcze kilkadziesiąt lat temu było to opisywane wyłącznie w dystopijnych powieściach.

W drugim odcinku z serii trzech podcastów podsumowujących relację człowieka z technologią Katarzyna Szymielewicz rozmawia z Natalią Hatalską – analityczką trendów i blogerką, która przeszła drogę od entuzjastki do technologicznej realistki.

W tym przedświątecznym odcinku powrócą problemy powodowane lub wzmacniane przez algorytmy i model biznesowy wielkich platform, o których rozmawialiśmy w 2021 r, ale pojawią się też śmiałe pomysły na to, jak możemy nasze relacje z technologią przebudowywać tak, by były zrównoważone, świadome i bardziej bezpieczne. Zdaniem Natalii Hatalskiej, jeszcze nie jest za późno na odzyskanie autonomii, choć łatwo nie będzie..W 2021 roku miała premierę miała jej książka Wiek paradoksów. Czy technologia nas ocali?. To świetny prezent dla wszystkich, których interesują trudne związki człowieka z technologią.

Odsłuchaj, dodaj do ulubionej aplikacji przez RSS lub obejrzyj na YouTube'ie lub Vimeo.

Na skróty:

00:01 Wprowadzenie
04:55 Od optymizmu do sceptyzmu?
07:24 Świat albo-albo czy i-i?
12:22 Czarne lustro Natalii Hatalskiej
25:42 Cyfrowe wyzwolenie
29:12 Autonomia technologii
33:57 Świadomość czy kontrola technologii?
39:40 Siła wspólnoty
44:37 Świadoma rezygnacja z technologii
47:34 Wartości i autonomia ludzi
52:41 Dobrze żyj w sieci

Do posłuchania i poczytania:

Podobają Ci się nasze podcasty? Pomóż nam dalej tworzyć wartościowe treści. Wpłać darowiznę na konto Fundacji Panoptykon i przekaż 1% podatku (KRS: 0000327613)

Audio file

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.