Czas kryzysu, czas zmian. Rozmowa z Edwinem Bendykiem

Podcast
11.03.2021
2 min. czytania
Dźwięk
Image

Czy realizujemy dziś scenariusz rozpadu cywilizacji przewidziany przez naukowców w latach 70.? Dlaczego neoliberalna sieć wygrała z czechosłowackim projektem zdemokratyzowanej technologii? Komu jesteśmy lojalni – państwu czy internetowi? Czy globalizacja była problemem już w wieku XIX? Co to jest technofeudalizm i jak uwolnić się z roli nowego chłopa pańszczyźnianego? Czy opodatkowanie aktywów i rozproszony akcjonariat uchroni świat przed władzą cybergigantów? Czego możemy nauczyć się z historii XX-wiecznej Szwecji? Czy Brexit był tylko owocem sprawnej manipulacji? Kto i dlaczego się buntuje? Czym różnią się ruch ACTA i młodzieżowy strajk klimatyczny? Czy jesteśmy świadkami powstawania nowej klasy ludowej? I czy to ona stanie się gwarantem Nowego Cyfrowego Ładu? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w rozmowie Katarzyny Szymielewicz z Edwinem Bendykiem, publicystą, pisarzem, prezesem Fundacji Batorego i optymistą.

Odsłuchaj, dodaj do ulubionej aplikacji przez RSS lub obejrzyj na YouTube'ie lub Vimeo.

Na skróty:

00:01 Wstęp
01:37 Czy rok 2020 to moment zwrotny?
08:45 Internet jako alternatywa dla państwa
16:00 Przyspieszenie - nowy totalitaryzm
25:00 Jak odebrać władzę cybergigantom?
32:00 Kto i przeciwko czemu się buntuje?
40:00 Czy Nowy Cyfrowy Ład jest możliwy?

Do poczytania i posłuchania:

Podobają Ci się nasze podcasty? Pomóż nam dalej tworzyć wartościowe treści. Wpłać darowiznę na konto Fundacji Panoptykon i przekaż 1% podatku (KRS: 0000327613)

Audio file

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.