Inwigilacja – niewidzialna przemoc. Rozmowa z Wojciechem Bombą, Mariuszem Gierszewskim, Eweliną Kycią i Piotrem Niemczykiem

Podcast
19.03.2021
2 min. czytania
Dźwięk

Podsłuchy podkładają tylko bandytom albo politykom? Bzdura. W dzisiejszym odcinku podcastu usłyszycie Wojciecha Klickiego i aż czwórkę gości. Trójka z nich to ofiary niewidzialnej przemocy ze strony państwa, jak w Panoptykonie określamy inwigilację. Ewelina Kycia, koordynatorka wolontariatu z Greenpeace Polska, Wojciech Bomba, aktywista Greenpeace’u oraz wolontariusz Strajku Kobiet oraz Mariusz Gierszewski, dziennikarz Wirtualnej Polski, byli na różne sposoby śledzeni, inwigilowani i nękani przez policję. Ich historie postanowiliśmy osadzić w prawnym i technicznym kontekście, dlatego w odcinku usłyszycie również Piotra Niemczyka, wieloletniego pracownika Urzędu Ochrony Państwa i doradcę Komisji Sejmowej do spraw Służb.

Po przesłuchaniu podcastu zajrzyjcie na nasz kanał YouTube, na którym znajdziecie filmiki video z bohaterami i bohaterką dzisiejszego podcastu. I jeżeli jeszcze tego nie zrobiliście, podpiszcie petycję, w której upominamy się o kontrolę nad inwigilacją na stronie: Podsłuch jak się patrzy.

Podcast został nagrany w ramach kampanii „Podsłuch jak się patrzy” realizowanej z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundasz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG. Jego powstanie było możliwe dzięki agencji TWIN.Digital Collective, producenta „Historii inwigilowanych”.

Odsłuchaj, dodaj do ulubionej aplikacji przez RSS lub obejrzyj na YouTube'ie lub Vimeo.

Na skróty:

00:01 Wstęp
02:30 Inwigilacja dziennikarzy. Historia Mariusza Gierszewskiego
08:20 Inwigilacja aktywistów. Historia Eweliny Kyci
11:40 Inwigilacja aktywistów. Historia Wojciecha Bomby
17:10 Jak to jest być inwigilowanym?
21:10 Co mogą służby? Głos eksperta – Piotra Niemczyka
30:00 Kto kontroluje służby?
34:30 Czy inwigilację da się kontrolować?

Do posłuchania i przeczytania:

Podobają Ci się nasze podcasty? Pomóż nam dalej tworzyć wartościowe treści. Wpłać darowiznę na konto Fundacji Panoptykon i przekaż 1% podatku (KRS: 0000327613)

Kampania „Podsłuch jak się patrzy” realizowana jest z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Audio file
Temat

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.