Zwycięstwo! Billingi informacją publiczną

Artykuł

Informacja o tym, ile razy służba pobrała billingi i inne dane telekomunikacyjne Polek i Polaków to informacja publiczna – NSA oddalił dziś skargę kasacyjną Służby Kontrwywiadu Wojskowego od wyroku sądu pierwszej instancji. To gorzkie zwycięstwo: SKW przez niemal 3 lata ignorowało przepisy, a dzisiejszy wyrok nie oznacza bynajmniej, że automatycznie udostępni nam statystyki, o które walczymy. Przed nami jeszcze długa i wyboista droga.

Na początku 2016 r. zapytaliśmy Służbę Kontrwywiadu Wojskowego, ile razy w 2015 r. pobrała dane telekomunikacyjne i internetowe. Kontrola nad pozyskiwaniem przez służbę informacji o tym, z kim rozmawiamy (billingi) i którędy chodzimy (logowanie telefonu do stacji bazowej BTS), czy jak korzystamy z Internetu, jest iluzoryczna. Ujawniając statystyki, mamy nadzieję rzucić na tę problematykę nieco światła.

Sądy nie mają wątpliwości: informacja o działaniach instytucji publicznych, także służb specjalnych, jest informacją publiczną. Jednak SKW – zresztą już nie po raz pierwszy – to podejście ignoruje i twierdzi, że interesujące Fundację statystyki nie dotyczą spraw publicznych. Ta postawa sprawia, że zarówno my, jak i sądy, mamy więcej pracy. Ale przede wszystkim nie sposób oprzeć się wrażeniu, że SKW bierze nas na przeczekanie – a nuż znudzi nam się walka i przestaniemy pytać?

Bo niestety dzisiejszy wyrok nie kończy sprawy: sąd potwierdził, że statystyki stanowią informację publiczną. Jednak nie każda informacja publiczna jest udostępniana: SKW ma możliwość stwierdzić na przykład, że statystyki te stanowią jednocześnie informację niejawną, której ujawnienie zagraża bezpieczeństwu państwa. I w ten sposób, około 2021 r. powrócimy do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który będzie musiał rozważać, czy ujawnienie liczby pobranych w 2015 r. billingów zagraża Polsce, czy też nie.

W ramach Czarnego scenariusza, czyli naszej gry w dostęp do informacji publicznej dotarliśmy na pole nr 11. Zachęcamy do kibicowania nam! Możecie to zrobić, wpłacając darowiznę na konto Panoptykonu. Dziękujemy!

Wojciech Klicki

Komentarze

Super grafika.
Btw Pole 12 jest nieaktualne bo nie trzeba składać wniosku o ponowne rozpatrzenie tylko prosto do WSA.

@Damian, dzięki za uznanie! Grafika faktycznie miejscami jest już nieaktualna - głównie przez fakt, że nie wzięliśmy pod uwagę "kreatywności" organów administracji. Ale akurat w przypadku wydania *decyzji* o odmowie udostępnienia informacji, odwołanie do organu II instancji (ewentualnie wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy) jest potrzebne. Co innego w sytuacji, w której chcemy skarżyć bezczynność, bo organ zwyczajnie nie odpowiada lub twierdzi, że to, o co pytamy nie jest informacją publiczną - w takiej sytuacji rzeczywiście można iść prosto do WSA.

Dodaj komentarz