Zwycięstwo! Billingi informacją publiczną

Artykuł
26.10.2018
3 min. czytania
Tekst
Image

Informacja o tym, ile razy służba pobrała billingi i inne dane telekomunikacyjne Polek i Polaków to informacja publiczna – NSA oddalił dziś skargę kasacyjną Służby Kontrwywiadu Wojskowego od wyroku sądu pierwszej instancji. To gorzkie zwycięstwo: SKW przez niemal 3 lata ignorowało przepisy, a dzisiejszy wyrok nie oznacza bynajmniej, że automatycznie udostępni nam statystyki, o które walczymy. Przed nami jeszcze długa i wyboista droga.

Na początku 2016 r. zapytaliśmy Służbę Kontrwywiadu Wojskowego, ile razy w 2015 r. pobrała dane telekomunikacyjne i internetowe. Kontrola nad pozyskiwaniem przez służbę informacji o tym, z kim rozmawiamy (billingi) i którędy chodzimy (logowanie telefonu do stacji bazowej BTS), czy jak korzystamy z Internetu, jest iluzoryczna. Ujawniając statystyki, mamy nadzieję rzucić na tę problematykę nieco światła.

Sądy nie mają wątpliwości: informacja o działaniach instytucji publicznych, także służb specjalnych, jest informacją publiczną. Jednak SKW – zresztą już nie po raz pierwszy – to podejście ignoruje i twierdzi, że interesujące Fundację statystyki nie dotyczą spraw publicznych. Ta postawa sprawia, że zarówno my, jak i sądy, mamy więcej pracy. Ale przede wszystkim nie sposób oprzeć się wrażeniu, że SKW bierze nas na przeczekanie – a nuż znudzi nam się walka i przestaniemy pytać?

Bo niestety dzisiejszy wyrok nie kończy sprawy: sąd potwierdził, że statystyki stanowią informację publiczną. Jednak nie każda informacja publiczna jest udostępniana: SKW ma możliwość stwierdzić na przykład, że statystyki te stanowią jednocześnie informację niejawną, której ujawnienie zagraża bezpieczeństwu państwa. I w ten sposób, około 2021 r. powrócimy do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który będzie musiał rozważać, czy ujawnienie liczby pobranych w 2015 r. billingów zagraża Polsce, czy też nie.

W ramach Czarnego scenariusza, czyli naszej gry w dostęp do informacji publicznej dotarliśmy na pole nr 11. Zachęcamy do kibicowania nam! Możecie to zrobić, wpłacając darowiznę na konto Panoptykonu. Dziękujemy!

Wojciech Klicki

Temat

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.