Czy da się uchronić przed Pegasusem? Znamy sposób

Artykuł
19.07.2021
3 min. czytania
Tekst
Image

Najnowsze dziennikarskie śledztwo ujawnia, że program Pegasus wykorzystywany jest do inwigilacji osób niewygodnych dla władz różnych krajów, a nie tylko terrorystów. Na liście numerów do zainfekowania znaleźli się przedstawiciele zawodów niewygodnych dla rządów z ponad 20 krajów: prawnicy, dziennikarze, aktywiści. Dziennikarskie śledztwa prowadzone w poprzednich latach sygnalizują, że polskie służby również mogą mieć dostęp do szpiegowskiego oprogramowania. Nie są znane żadne skuteczne techniczne zabezpieczenia, które pomogłyby uchronić się przed Pegasusem i innymi narzędziami tego typu. Ponadto, obecnie inwigilowane osoby nigdy nie dowiadują się o tym fakcie i nie mogą zakwestionować działań służb.

Najlepszym lekiem na poskromienie nadmiernej ciekawości władzy i zmniejszenie ryzyka politycznego wykorzystania informacji jest zwiększenie kontroli nad służbami: powołanie niezależnej instytucji kontrolnej oraz wprowadzenie obowiązku informowania inwigilowanych.

Od lat walczymy o wprowadzenie takich przepisów. Skarga na inwigilację, którą złożyliśmy wspólnie z aktywistkami z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i mec. Mikołajem Pietrzakiem, czeka na rozstrzygnięcie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. W czerwcu naszą petycję w tej sprawie dostali marszałkowie Sejmu, Senatu oraz Prezydent i Premier RP. Zgodnie z ustawą o petycjach mają obowiązek odpowiedzieć na nią do 8 września.

Przeczytaj lub posłuchaj: 

Projekt „Wszystko pod kontrolą” realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.