Zasady publikacji wizerunków stadionowych chuliganów. Luka w prawie?

Artykuł
19.05.2011
2 min. czytania
Tekst

Prokuratura Rejonowa Bydgoszcz-Północ zgodziła się, żeby policja opublikowała w Internecie zdjęcia 51 pseudokibiców Lecha, którzy mieli demolować stadion Zawiszy Bydgoszcz po finale Pucharu Polski. Funkcjonariusze apelowali o pomoc w rozpoznaniu tych osób. Jak dotąd udało nam się ustalić tożsamość czterech mężczyzn. Nie do końca wiadomo jednak na jakiej podstawie śledczy opublikowali wizerunki chuliganów.

Decyzję o opublikowani tłumaczy jeden z prokuratorów Prokuratury Okręgowej z Bydgoszczy: Nie wydano w tym celu żadnego postanowienia czy zarządzenia. Decyzja miała charakter pisemnej odpowiedzi na pytania policji. Po analizie obowiązujących przepisów uznaliśmy jednak, że publikacja tych zdjęć nie narusza prawa.

Pismo prokuratorów nie wskazuje jednak żadnych konkretnych przepisów, na które powołali się śledczy. Komentujący sprawę prokuratorzy, m.in. Edward Zalewski, przewodniczący Krajowej Rady Prokuratury (były Prokurator Krajowy), wskazują, że kodeks postępowania karnego przewiduje możliwość publikacji wizerunku osoby tylko w dwóch sytuacjach. Pierwsza to, gdy podejrzany (ma zarzuty) ukrywa się i jest poszukiwany listem gończym. Druga – gdy sąd już kogoś skazał i postanowił o publikacji jego wizerunku. Prokuratorzy zgodnie przyznają też, że decyzja taka powinna zostać wydana w formie zarządzenia.

Mimo wszystko, wątpliwości co do legalności decyzji prokuratorów nie ma minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski: – Ujawnienie wizerunku tych osób to prawo prokuratora i nie ma mowy o naruszeniu przepisów – stwierdził w TVN24. Decyzji prokuratorów z Bydgoszczy broni także adwokat Piotr Kruszyński: – Narzekamy na bierność prokuratury i policji. W tym wypadku służby te wykazały się działaniem. Są powołane do ścigania osób, które popełniły przestępstwo, i muszą mieć możliwość ustalenia ich tożsamości, np. publikując zdjęcia.

Wizerunek osoby chroniony jest na gruncie prawa cywilnego, a także prawa autorskiego. Małgorzata Bednarek z Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach zaznacza, że jeśliby się okazało, że na stronie widnieje zdjęcie osoby, która nie popełniła przestępstwa, będzie ona mogła wystąpić o odszkodowanie i zadośćuczynienie oraz żądać usunięcia fotografii.

Więcej na ten temat:

Czy wolno pokazać twarz kibica

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.