Apel do europosłów przed głosowaniem w sprawie AI Act: zagłosujcie za ochroną ludzi i ich praw

Artykuł
04.05.2023
3 min. czytania
Tekst
Image
logo Parlamentu Europejskiego

Zbliża się głosowanie plenarne w sprawie aktu o sztucznej inteligencji. Organizacje społeczne apelują do europosłów i europosłanek o przyjęcie rozwiązań chroniących ludzi przed zagrożeniami związanymi z wykorzystaniem AI. Koalicja European Digital Rights (EDRi), do której należy Fundacja Panoptykon, opublikowała list otwarty w tej sprawie.

Systemy oparte na sztucznej inteligencji znajdują coraz szersze zastosowanie także w dziedzinach, w których niosą za sobą ryzyko ograniczenia praw i wolności ludzi. Biometryczna identyfikacja w przestrzeni publicznej, predykcja kryminalna w stosunku do pojedynczych osób, rozpatrywanie wniosków o azyl, ale też rozpoznawanie emocji czy kategoryzowanie ludzi względem ich słabości to tylko wybrane przykłady zastosowań AI, które w istotny sposób mogą wpływać na nasze codzienne życie.

Organizacje społeczne wzywają europosłów i europosłanki do zagłosowania za poprawkami do aktu o sztucznej inteligencji, które ograniczą negatywny wpływ AI na życie nas wszystkich i będą nas chronić np. przed niesprawiedliwym ograniczeniem dostępu do edukacji, systemu sprawiedliwości, zatrudnienia czy usług socjalnych.

Domagamy się m.in.:

1. Zakazu stosowania opartych na AI systemów, które niosą nadmierne ryzyko dla praw podstawowych

Zakaz powinien objąć m.in.:

  • systemy biometrycznej identyfikacji osób w przestrzeni publicznej w czasie rzeczywistym przez podmioty prywatne i publiczne – bez wyjątków;
  • systemy predykcji kryminalnej i profilowania ludzi przez organy ścigania;
  • wykorzystania AI w kontekście migracji, np. do profilowania ludzi w celu ograniczania ich prawa do migracji;
  • oddziałujące na stany emocjonalne i psychiczne systemy rozpoznawania emocji, funkcjonujące w oparciu o dane psychologiczne, fizjologiczne, behawioralne i biometryczne.

2. Przejrzystości i odpowiedzialności w stosowaniu AI

Postulaty obejmują m.in. nałożenie obowiązku przeprowadzenia oceny ryzyka dla praw podstawowych przed wprowadzeniem systemu do użycia i rejestrowania systemów wysokiego ryzyka w ogólnoeuropejskiej bazie.

3. Przyznania praw osobom, które będą poddane działaniu systemów wykorzystujących AI

Osoby te powinny być informowane o tym, że są poddane działaniu takiego systemu, i o przysługujących im prawach. Powinny też mieć możliwość wniesienia skargi do odpowiedniego organu oraz odwołania się od decyzji, z którą się nie zgadzają.

Mamy nadzieję, że europosłowie i europosłanki zagłosują za rozwiązaniami, które sprawią, że nowa regulacja wzmocni prawa podstawowe i sprawiedliwość społeczną.

Pełna treść listu [EN]

Polecamy:

EDRi: As AI Act vote nears, the EU needs to draw a red line on racist surveillance

Filip Konopczyński
Współpraca

Działania organizacji w latach 2022-24 dofinansowane z Funduszy Norweskich w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy.

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.