O wpływie algorytmów na kampanię wyborczą. Rozmowa z Agatą Kaźmierską i Wojciechem Brzezińskim

Podcast
05.10.2023
2 min. czytania
Dźwięk
Image
okładka podcastu Panoptykon 4.0

Wyobraźmy sobie, że partie polityczne nie mają już programów, nie prowadzą spójnej kampanii wyborczej, w której składają publiczne obietnice. Że debata publiczna toczy się tylko na platformach internetowych, które każdemu wyborcy serwują profilowany przekaz, skrojony na miarę pod konkretnych użytkowników.

Wyobraźmy sobie, że media zalewają generowane przez AI treści, które kreują taki obraz kandydata, jaki najbardziej chcemy zobaczyć. Albo podrzucają fałszywe informacje o opozycyjnym kandydacie. Reklamy do złudzenia przypominają treści organiczne, bo rozsyłają je inteligentne boty, a nie oficjalne konta partii politycznych. Wszystkie elementy tego spektaklu są spersonalizowane. Dla każdego wyborcy – jego własna kampania.

Jak daleko jesteśmy od tego scenariusza? Czy w mediach rządzonych przez algorytmy jest miejsce na tradycyjną debatę publiczną? Jeśli tak, kto lub co dyktuje jej kierunki? A jeśli w ogóle jej nie ma, to co z naszą demokracją?

O tym Katarzyna Szymielewicz rozmawia z Agatą Kaźmierską i Wojciechem Brzezińskim, którzy od lat opowiadają o ciemnych stronach technologii. To autorzy licznych reportaży i książki „Strefy Cyberwojny”, a ostatnio, ukazującego się w Tygodniku Powszechnym, cyklu „WybierAI: algorytmy demokracji”.

Odsłuchaj, dodaj do ulubionej aplikacji przez RSS lub posłuchaj na Spotify, Apple Music, Google Podcasts. Wersja wideo dostępna również na YouTubie.

Audio file
Temat

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.