Niepewność dziecka w cyfrowym świecie. Rozmowa z Agatą Łuczyńską

Podcast
12.10.2023
3 min. czytania
Dźwięk
Image
okładka podcastu Panoptykon 4.0

Dlaczego dzieci siedzą w internecie i czy to źle? W dzisiejszym odcinku Katarzyna Szymielewicz rozmawia o tym, jak młodzi korzystają z sieci oraz jak się chronią przed zagrożeniami.

13-latka spotyka w sieci „legendę” polskiego YouTube’a. Z sieci przenoszą się na ulicę, a potem do hotelu. I nie była to jedyna nastolatka. Relacje takich ofiar uruchomiły lawinę oskarżeń. Otworzyły puszkę Pandory, którą śledziły miliony.

Rodzicom natomiast pokazało, że nawet polski YouTube to nie jest plac zabaw z zabawnymi filmikami. To świat naprawdę dużej sławy i bardzo realnych pieniędzy, pojawiających się nagle, często w dwudziestym roku życia. A to sprawia, że YouTube jest częściej polem minowym, na którym ranieni są ludzie.

W Pandora Gate powtarza się znany schemat z przemocowych środowisk. Wszyscy wiedzieli, nikt nie powiedział. Dlaczego? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie.

W dzisiejszym odcinku zastanawiamy się, czy nie wynika to z braku wsparcia i zaufania. Nastolatek, który w domu słyszy „Co ty tam robisz? Znowu oglądasz te głupoty!” raczej nie przyjdzie po wsparcie, jeśli natrafi na coś naprawdę niepokojącego. Czy pójdzie po wsparcie do nauczyciela? W szkole jest mało miejsca na wspierającą rozmowę – o samotności czy o stawianiu granic. Jest za to miejsce na laptopy dla 10-latków, bo w kampanii wyborczej politycy muszą się czymś wykazać.

Politycy w kampanii wyborczej chętnie fotografują się z dziećmi, którym ochoczo przekazują nowe laptopy. Ci sami politycy oburzają się na skalę przemocy w internecie, a potem często zapowiadają „walkę z grami komputerowymi". To nie są warunki, w którym można rozmawiać o bezpieczeństwie i reagowaniu na krzywdę. Nie można ciągle straszyć internetem, a jednocześnie zachęcać do korzystania z niego.

Jak to zmienić? O tym Katarzyna Szymielewicz rozmawia z Agatą Łuczyńską, prezeską Fundacji Szkoła z Klasą, promującej model edukacji medialnej opartej na kształtowaniu nawyków i postaw, a nie technicznych umiejętnościach.

Odsłuchaj, dodaj do ulubionej aplikacji przez RSS lub posłuchaj na Spotify, Apple Music, Google Podcasts. Wersja wideo dostępna również na YouTubie.

Na skróty:

00:01 Wprowadzenie
02:23 Pokolenie „digital native” i ich problemy
05:40 Rola szkoły w edukacji medialnej dziecka
11:23 Edukacja cyfrowa nie jest o Internecie
13:53 Pruski model edukacji a Internet
17:06 Przestrzeń na wsparcie dla ucznia
21:42 Dzieci mają potrzebę dzielenia się problemami
22:51 Najtrudniejszy zawód – nauczyciel
27:17 Firma „Szkoła”
30:00 Obywatelski Pakt dla Edukacji
31:26 Czy reforma edukacji jest możliwa?
32:17 Laptopy dla czwartoklasistów – problemy, o których wszyscy wiedzą
36:36 Telefony w szkole
40:30 Zakończenie

Polecamy:

Audio file

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.