Media społecznościowe mogą wpływać na zdrowie psychiczne, ale mają też pozytywne strony. Rozmowa z dr. Cezarym Żechowskim

Podcast
29.02.2024
3 min. czytania
Dźwięk
Image
okładka podcastu Panoptykon 4.0

W listopadzie ubiegłego roku Amnesty International opublikowało badanie pokazujące, jak szybko i skutecznie algorytm TikToka profiluje nastoletnich użytkowników, dostosowując rekomendacje pod niepokój i smutek. Wystarczyło 20 minut scrollowania, by strumień treści zdominowały filmiki o zmaganiach z problemami psychicznymi. Po godzinie doszły do tego treści gloryfikujące samobójstwo.

Algorytm TikToka ma w branży opinię najszybciej wciągającego w królicze nory. Ale podobny mechanizm działa na wszystkich platformach, które monetyzują nasze zaangażowanie.

Fundacja Panoptykon badała pod tym kątem Facebooka. W studium przypadku wzięła udział osoba cierpiąca na zaburzenia lękowe. Na portalu Mety zaobserwowaliśmy tak samo niepokojący efekt: ponad połowa postów sugerowanych użytkowniczce przez algorytm dotyczyła tematów nasilających stany lękowe.

Przekaż 1,5% podatku Fundacji Panoptykon.
Walcz o inny Internet
KRS: 0000327613

Oczywiście, algorytmy rekomendujące treści nie są budowane tak, by szukać użytków z problemami psychicznymi. Problem wynika z tego, że są one optymalizowane na jak największe zaangażowanie.

W efekcie algorytmy karmią się naszym cyfrowym śladem: słowami, jakie wpisujemy w wyszukiwarki; emocjami, jakie zdradzamy w swoich automatycznych, błyskawicznych reakcjach. Strach i gniew trzymają nas w mediach społecznościowych silniej niż radość. To stąd biorą się statystyki pokazujące, że algorytmy częściej podbijają to, co negatywne lub polaryzujące.

Dzisiejszy odcinek podcastu Panoptykon 4.0 został nagrany z okazji Dnia Walki z Depresją. To choroba, która w skrajnych przypadkach prowadzi do śmierci. Choć najczęściej diagnozowane są osoby dorosłe, depresja to gwałtownie rosnący problem wśród dzieci i młodzieży.

O depresji i wpływie (nie tylko) mediów społecznościowych Katarzyna Szymielewicz rozmawia z dr. n. med. Cezarym Żechowskim: psychiatrą i psychoterapeutą dzieci i młodzieży z ogromnym dorobkiem, kierownikiem środowiskowego centrum zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w Szpitalu Wolskim.

Odsłuchaj, dodaj do ulubionej aplikacji przez RSS lub posłuchaj na Spotify, Apple Music, Google Podcasts lub w aplikacji TOK FM. Wersja wideo dostępna również na YouTubie.

Gdy czujesz, że potrzebujesz pomocy, zadzwoń lub zgłoś się

Telefony zaufania:

  • 800-702-222 – Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym
  • 800-121-212 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
  • 800-120-002 – Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia”
  • 116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
  • 116 123 – Kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych
  • 112 – Telefon alarmowy w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia
    • Ośrodki Interwencji Kryzysowej
    • Poradnie Zdrowia Psychicznego
    • Centra Zdrowia Psychicznego
Audio file

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.