Poznaj Cyfrową Wyprawkę i pomóż nam ją rozwijać

Artykuł
02.09.2019
2 min. czytania
Tekst
Image

90% naszych odbiorców wierzy, że tylko dzięki edukacji nowe pokolenia mogą bardziej świadomie i odpowiedzialnie korzystać z nowych technologii. My też tak myślimy. Dlatego w Panoptykonie nie ograniczamy się do patrzenia na ręce państwu i firmom oraz walki o lepsze prawo. Od kilku lat prowadzimy internetowy serwis edukacyjny, tworzymy i udostępniamy na wolnej licencji scenariusze lekcji i warsztatów dla rodziców, infografiki i gry edukacyjne, pracujemy z nauczycielami, wychowawcami, bibliotekarzami. To wszystko pod szyldem Cyfrowej Wyprawki.

Co wyróżnia Cyfrową Wyprawkę?

  • Naszym priorytetem jest pokazanie, jak działają nowe technologie i jak wpływają na nasze życie. Za pomocą praktycznych ćwiczeń inspirujemy do krytycznej refleksji nad tym, jak odpowiedzialnie z nich korzystać.
  • Nie boimy się trudnych czy niepopularnych tematów – podpowiadamy, jak rozmawiać z młodymi ludźmi o profilowanej reklamie, dezinformacji, ochronie danych czy pornografii w sieci.
  • Nad materiałami pracujemy w grupie ekspertów z różnych dziedzin (IT, prawo, nauki społeczne itp.), testujemy je i dopracowujemy w każdym detalu.

Czego nam brakuje?

  • Cyfrowa Wyprawka odpowiada na potrzeby osób pracujących z dziećmi od 10 roku życia. Tymczasem o nowych technologiach warto rozmawiać od początku szkoły podstawowej, a nawet w przedszkolu. W Polsce z Internetu dzieci zaczynają korzystać średnio 7-latki, zdarza się, że tablety trafiają do rąk 2-latków, niemowlęta codziennie obserwują swoich rodziców przywiązanych do smartfonów, a na portalach społecznościowych publikowane są już zdjęcia noworodków.
  • Choć nasze szkolenia i materiały są bardzo dobrze oceniane, a nowy nabór do Akademii Cyfrowej Wyprawki cieszy się rekordową popularnością, wielu nauczycieli wciąż nie słyszało o naszej ofercie.

Co możesz zrobić?

  • Przekaż darowiznę na rozwój Cyfrowej Wyprawki. Wsparcie wykorzystamy do stworzenia scenariuszy zajęć dla maluchów (koszt przygotowania i przetestowania jednego wynosi ok. 5 tys. zł) i popularyzację całego programu.
  • Jeśli pracujesz z dziećmi, zacznij korzystać z Cyfrowej Wyprawki, a jeśli już ją znasz, poleć znajomym.
  • Jeśli jesteś rodzicem, porozmawiaj z wychowawcą swojego dziecka. Zapytaj o edukację dotyczącą nowych technologii i poleć Cyfrową Wyprawkę.

Chcesz lepiej poznać Cyfrową Wyprawkę? Zajrzyj na stronę cyfrowa-wyprawka.org.

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.