Wywiad z Prezesem UODO. Rozmowa z mec. Mirosławem Wróblewskim

Podcast
15.02.2024
2 min. czytania
Dźwięk
Image
okładka podcastu Panoptykon 4.0

Co zrobić, kiedy twoje dane osobowe są wykorzystywane niezgodnie z prawem?

Gdy firma wymusza na tobie podanie kolejnych i kolejnych informacji? Albo masz wrażenie, że ślady twojej aktywności w internecie łączą się w kompletny profil osobowy, a potem setki firm bezwzględnie wykorzystują go do wciskania niechcianych towarów i usług?

Do pomocy w takich sytuacjach powstał Urząd Ochrony Danych Osobowych.

W Polsce ten urząd nie ma aż tak dobrej sławy, jak mógłby mieć. W ostatnich latach narastała tylko frustracja związana z jego działaniem. Przełom w kluczowych dla prywatności sprawach nie następował, a precedensowe sprawy, np. związane z profilowaną reklamą, ciągnęły się latami.

Nie pomogły też kontrowersyjne decyzje dotychczasowego prezesa - Jana Nowaka.

Teraz czas na kolejne rozdanie. Od 26 stycznia 2024 r. Urząd Ochrony Danych Osobowych ma nowego prezesa. Przed nim nie tylko wyzwania związane z odzyskaniem zaufania i autorytetu czy reorganizacja urzędu. W Panoptykonie widzimy również, że coraz pilniejsze staje się łatanie luki w polskim systemie ochrony danych osobowych. Na przykład w kontekście sięgania po dane przez policję i inne służby.

Jak z tymi wyzwaniami poradzi sobie nowy Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych? W dzisiejszym odcinku podcastu Panoptykon 4.0 Wojciech Klicki pyta o to mecenasa Mirosława Wróblewskiego – Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych – strażnik naszej prywatności.

Odsłuchaj, dodaj do ulubionej aplikacji przez RSS lub posłuchaj na Spotify, Apple Music, Google Podcasts lub w aplikacji TOK FM. Wersja wideo dostępna również na YouTubie.

Na skróty:

00:01 Wstęp
01:53 Jakie zmiany czeka Urząd Ochrony Danych Osobowych?
05:31 Publikowanie decyzji UODO a budżet
09:23 Jak komunikuje się urząd?
13:45 Usprawnienie rozpatrywania spraw
17:21 Wszczynanie „spraw z urzędu”
21:42 Sprawa Niedzielskiego
27:22 Przetwarzanie danych przez policję i służby
38:15 Wdrożenie DSA a UODO  
44:00 Altruizm danych
49:26 Zakończenie

Audio file
Temat

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.