Mirosław Wróblewski nowym Prezesem Urzędu Ochrony Danych Osobowych

Artykuł
18.01.2024
3 min. czytania
Tekst
Image
Mirosław Wróblewski i Małgorzata Kidawa-Błońska

17 stycznia 2024 r. Senat RP wyraził zgodę na powołanie Mirosława Wróblewskiego na stanowisko Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Mirosław Wróblewski rozpocznie swoją czteroletnią kadencję na stanowisku Prezesa UODO po złożeniu ślubowania w Sejmie.

To był ostatni akord w trwającym od grudnia procesie wyłaniania nowego szefa UODO, który jako Panoptykon wspieraliśmy i relacjonowaliśmy. Dzięki wsparciu Kancelarii Sejmu i rządzącej koalicji był to modelowo przejrzysty i merytoryczny wyścig.

Mirosław Wróblewski

  • ukończył studia prawnicze na UJ, radca prawny,
  • przewodniczący Komisji Praw Człowieka przy Krajowej Izbie Radców Prawnych,
  • przez 16 lat dyrektor zespołu Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego w biurze RPO,
  • występował przed SN, NSA, TK, ETPC i TSUE,
  • członek założyciel ogólnopolskiej Rady Naukowej Wirtualnej Katedry Prawa i Etyki Sztucznej Inteligencji,
  • autor i współautor blisko 100 artykułów, monografii i komentarzy bądź opinii prawnych, m.in. komentarza do ustawy o ochronie danych SWPS, sztucznej inteligencji i ochrony praw człowieka na ALK oraz ochrony danych osobowych,
  • wykładowca m.in. prawa nowoczesnych technologii na Uniwersytecie SWPS, sztucznej inteligencji i ochrony praw człowieka na ALK oraz ochrony danych osobowych na UMCS.

Przed nowym Prezesem mnóstwo pracy. Przypominamy priorytety, o których Mirosław Wróblewski, wówczas jeden z kandydatów na to stanowisko, mówił w Sejmie 16 grudnia 2023 r.:

  1. Niezbędna jest reorganizacja Urzędu i zmiany proceduralne: nie tylko po to, żeby przyspieszyć rozpatrywanie skarg, ale też po to, by otworzyć Urząd na współpracę z aktorami społecznymi (od inspektorów ochrony danych po media i organizacje pozarządowe) i wzmocnić kompetencje technologiczne.
  2. Trzeba pilnie załatać luki w polskim systemie ochrony danych osobowych. Jedną z takich luk jest brak niezależnego nadzoru nad przetwarzaniem danych przez policję i inne służby.
  3. Nowy Prezes musi odbudować zaufanie do tego organu i jego nadszarpnięty kontrowersyjnymi decyzjami Jana Nowaka autorytet.

Odnosząc się do tego ostatniego wyzwania, być może najtrudniejszego, na posiedzeniu sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka opiniującej jego kandydaturę, Mirosław Wróblewski zapowiedział włączenie w prace urzędu niezależnych ekspertów. „Bo na niezależność pracuje cała instytucja”.

Cieszymy się z tej deklaracji, kibicujemy reformie urzędu i deklarujemy eksperckie wsparcie w łataniu luk. Nowemu prezesowi zaś gratulujemy wytrwałości i życzymy pomyślnych wiatrów na całą kadencję!

Fot. Tomasz Ozdoba, Kancelaria Senat

Katarzyna Szymielewicz
Współpraca
Temat

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.