Cyfryzacja ochrony zdrowia a bezpieczeństwo naszych danych. Rozmowa z dr. Marią Liburą

Podcast
23.11.2023
2 min. czytania
Dźwięk
Image
okładka podcastu Panoptykon 4.0

W sierpniu tego roku były minister zdrowia Adam Niedzielski ujawnił informacje o recepcie wystawionej przez lekarza, który dzień wcześniej publicznie wskazał na błędy w systemie. Wielu osobom czekającym na wizytę u lekarza przeszła wtedy, być może po raz pierwszy, przez głowę myśl: jakie ślady zostaną po tej wizycie? Kto będzie mógł do nich zajrzeć?

Po tej aferze aż 61 procent Polek i Polaków deklarowało brak zaufania do systemu. Politycy PiS przekonywali, że dane są bezpieczne, bo nie odnotowano masowych wycieków, a niskie zaufanie to wina braku edukacji społeczeństwa.

Wybryk byłego ministra z pewnością na świadomość tegoż społeczeństwa wpłynął pozytywnie. Z pewnością więcej osób zaczęło zdawać sobie sprawę, że elektroniczna recepta to nie tylko konieczność podania w aptece kodu i PESEL-u, ale też dane w centralnej bazie, do której dostęp mają różne osoby. Na przykład minister zdrowia. I że te osoby mogą skorzystać z tego dostępu niezgodnie z prawem.

A przecież e-recepty to tylko jeden z elementów systemu. E-skierowania, e-zwolnienia, e-dokumentacja medyczna… ogrom danych w zintegrowanych bazach. Czemu to służy? Jakie cele i jakie wartości stały za stworzeniem tak wrażliwego na nadużycia systemu? W jaki sposób służy on pacjentom i pacjentkom? Jak wyglądają zabezpieczenia przed nadużyciami.

O tym Wojciech Klicki rozmawia z dr Marią Liburą, kierowniczką Zakładu Dydaktyki i Symulacji Medycznej Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, wiceprezeską Polskiego Towarzystwa Komunikacji Medycznej i członkinią Rady Ekspertów przy Rzeczniku Praw Pacjenta.

Odsłuchaj, dodaj do ulubionej aplikacji przez RSS lub posłuchaj na Spotify, Apple Music, Google Podcasts. Wersja wideo dostępna również na YouTubie.

Polecamy:

Audio file

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.