Przewodnicząca komisji ds. Pegasusa o kulisach pracy. Rozmowa z Magdaleną Sroką

Podcast
14.03.2024
3 min. czytania
Dźwięk
Image
okładka podcastu Panoptykon 4.0

Zmiana polityczna, do jakiej doszło w wyniku wyborów w październiku 2023 r., wywołała u części społeczeństwa ogromną potrzebę rozliczenia ostatnich lat.  Potrzebę tę, z zachowaniem proporcji, można porównać do tej po zakończeniu PRL-u. A komisje śledcze mają teraz być podstawą do takich rozliczeń.

Przyjęta w 1989 r. polityka tzw. grubej kreski dała paliwo do wieloletnich sporów o lustrację czy tzw. dezubekizację. Zamiast patrzeć w przyszłość, politycy próbowali zaspokoić potrzebę części społeczeństwa, by rozliczyć przeszłość i ukarać winnych.

Dziś jesteśmy w podobnym miejscu; wiele Polek i Polaków czuje potrzebę naprawienia – prawdziwych lub urojonych – krzywd i chęć zobaczenia, jak beneficjenci władzy Prawa i Sprawiedliwości ponoszą karę.

W ocenie Wojciecha Klickiego, naszego eksperta i prowadzącego podcast Panoptykon 4.0, nie można jednak poddać się pokusie zbiorowej odpowiedzialności. Niepokojące są np. postulaty delegalizacji PiS-u. Z drugiej strony nie możemy też pozwolić na zatarcie przestępstw i zapomnienie nadużyć. Rozliczeń trzeba dokonywać z chirurgiczną precyzją.

Przekaż 1,5% podatku Fundacji Panoptykon.
Walcz o inny Internet
KRS: 0000327613

Szczególną rolę do odegrania w procesie rozliczeń z przeszłością mają sejmowe komisje śledcze. Ich rolą jest nie tylko doprowadzenie do ukarania winnych konkretnych nieprawidłowości, ale też publiczna wiwisekcja konkretnego  obszaru życia publicznego. Dziś w Sejmie istnieją już trzy komisje śledcze: ds. wyborów kopertowych, ds. afery wizowej i komisja ds. afery Pegasusa.

O pracach tej ostatniej Wojciech Klicki rozmawia z przewodniczącą – posłanką Magdaleną Sroką.

Zapraszamy na ten odcinek podcastu w przededniu posiedzenia komisji śledczej, na którym przesłuchany zostanie prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński.

Odsłuchaj, dodaj do ulubionej aplikacji przez RSS lub posłuchaj na Spotify, Apple Music, Google Podcasts lub w aplikacji TOK FM. Wersja wideo dostępna również na YouTubie.

Do poczytania i posłuchania

Audio file
Temat

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.