AI Act dla zwykłego człowieka. Rozmowa z dr Gabrielą Bar

Podcast
28.03.2024
2 min. czytania
Dźwięk
Image
okładka podcastu Panoptykon 4.0

W marcu 2024 r. Parlament Europejski zagłosował nad aktem o sztucznej inteligencji. Co prawda trwa jeszcze uzgadnianie wersji językowych, ale można się spodziewać, że kolejne prace i zatwierdzenie tekstu będzie już tylko formalnością. A więc mamy to – pierwszą na świecie tak kompleksową regulację systemów wykorzystujących sztuczną inteligencję.

Jakie budzi reakcje? Przewidywalnie, skrajne. Dla jednych to zamach na innowację i przejaw słabości Unii Europejskiej. Dla drugich przeciwnie, bo jest tu pole do popisu dla audytorów i bezpieczne piaskownice dla start-upów.

Ale dychotomiczne opinie nie są jedyną opcją, bo akt o sztucznej inteligencji nie podoba się ani wielkim firmom technologicznym, ani obrońcom praw człowieka. Bo też nie był on wcale nie był pisany z myślą o ludziach, których systemy AI będą profilować, sortować, nadzorować i oceniać.

Był za to pisany z myślą o biznesie w stylu europejskim. Takim, który ma wszystkie potrzebne certyfikaty i przechodzi kontrole jakości, ale nadal zarabia pieniądze.

A jak AI Act wpłynie na sytuację normalnego użytkownika sieci? Czy dostaniemy jakieś nowe prawa? Może chatboty będą nas ostrzegać, że jest tylko maszynami i mogą się mylić? Czy UE w ogóle zaczęło regulować kwestię deef fake’ów?

O tym, gdzie sprawdzi się (a gdzie nie) ta nowa regulacja, Katarzyna Szymielewicz rozmawia z dr Gabrielą Bar, według portalu „Perspektywy” jedną ze 100 czołowych ekspertek od AI w Polsce, radczynią prawną, ekspertką fundacji AI LAW TECH, badaczką m.in. w europejskim projekcie Extra-Brain.

Odsłuchaj, dodaj do ulubionej aplikacji przez RSS lub posłuchaj na Spotify, Apple Music, Google Podcasts lub w aplikacji TOK FM. Wersja wideo dostępna również na YouTubie.

Na skróty:

17:25 Casus 1. Czy dezinformacja będzie zakazana: warunki zakazu
24:55 Casus 2. Błędy sztucznej inteligencji w medycynie
37:00 Casus 3. Data proxy i inne dane skorelowane
39:24 Casus 4. Scoring i zautomatyzowana ocena
45:00 Casus 5. Chatboty oraz autonomiczne pojazdy. Czy są regulowane?

Do poczytania:

Audio file

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.