AI podejmie 80% decyzji, a 20% podejmie wyłącznie człowiek. Rozmowa z prof. Marią Ganzhą

Podcast
21.12.2023
2 min. czytania
Dźwięk
Image
okładka podcastu Panoptykon 4.0

W nocy z 8 na 9 grudnia 2023 r. Komisja Europejska, Parlament i Rada skończyły negocjacje rozporządzenia o sztucznej inteligencji. Po 36 godzinach. Komisarz Breton mógł ogłosić wreszcie, że to Unia Europejska przyjmie pierwsze na świecie prawo regulujące AI.

Akt o sztucznej inteligencji był jednym z flagowych projektów tej Komisji, który miał zadowolić wszystkich: rynku nie przeregulować, inwestorów nie wystraszyć – a wręcz przyciągnąć – konsumentów uspokoić. Europa miała się stać inkubatorem godnej zaufania, bezpiecznej i dobrej technologicznie sztucznej inteligencji.

Czy to się udało? Oficjalnie tak. W komunikacie Parlamentu Europejskiego czytamy, że dzięki tej regulacji Unia pozostanie przestrzenią bezpieczeństwa, demokracji i ochrony praw człowieka, a przedsiębiorstwa będą mogły rosnąć i rozwijać się. Jednym słowem: wszyscy będziemy żyć długo i szczęśliwie.

W całym tym poruszeniu wokół sztucznej inteligencji wciąż za mało rozmawiamy o edukacji, a w tym przypadku ona naprawdę będzie najważniejsza. Jeśli nie przygotujemy siebie i naszych dzieci do współpracy ze skomplikowaną i perswazyjną technologią, to będzie jak w badaniach prof. Klichowskiego (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu), który trzy lata temu – m.in. w naszym podcaście – alarmował, że za bardzo ufamy sztucznej inteligencji. Twierdził też, że jako ludzie nie jesteśmy przygotowani do nadzorowania takich systemów.

Dlatego cykl dyskusji o sztucznej inteligencji w 2023 roku Katarzyna Szymielewicz zakończy rozmową z prof. Marią Ganzhą z Politechniki Warszawskiej, członkinią zespołu ds. AI na tej uczelni; jak również prezeską Mazowieckiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Informatycznego. Ekspertka tworzy systemy AI, uczy swoich studentów, jak je odpowiedzialnie budować i w każdej z tych ról krytycznie myśli.

Odsłuchaj, dodaj do ulubionej aplikacji przez RSS lub posłuchaj na Spotify, Apple Music, Google Podcasts. Wersja wideo dostępna również na YouTubie.
Audio file

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.