Odzyskaj swoją twarz! Poprzyj kampanię przeciwko masowej inwigilacji biometrycznej

Artykuł
13.11.2020
2 min. czytania
Tekst
Image
odzyskaj swoją twarz

Technologie, takie jak biometryczne rozpoznawanie twarzy, pozbawiają nas podstawowych praw: prywatności rozmowy z przyjaciółmi i rodziną, wolności demonstrowania w obronie planety i praw kobiet, aktywności społecznej i politycznej, odwiedzenia kościoła czy spotkania związku zawodowego bez wiedzy osób postronnych, czy wreszcie chodzenia bez celu bez narażania się na podejrzenia.

Dlatego europejska koalicja organizacji społecznych żąda:

  • jawności – gdzie i w jakim celu stosowane są kamery rozpoznające twarz,
  • zakazu ich stosowania w przestrzeni publicznej,
  • szacunku zamiast manipulacji.

Gorąco zachęcamy do poparcia petycji!

Tajna. Nielegalna. Nieludzka.

Kiedy jesteśmy monitorowani, zmieniamy własne zachowanie i sami się cenzurujemy.

Masowa inwigilacja biometryczna to między innymi skanowanie wizerunku wszystkich osób w miejscach publicznych lub publicznie dostępnych. Profilowanie oparte na przetwarzaniu takich danych może skutkować dyskryminacją, na przykład kiedy „inteligentna kamera” za podejrzanego uznaje kogoś tylko ze względu na jego nietypowe zachowanie lub kolor skóry. Masowe wykorzystanie technologii rozpoznawania twarzy prowadzi też do drastycznego ograniczenia wolności manifestowania swoich poglądów: technologia ta pozwala na podstawie nagrań z przestrzeni publicznej ustalić tożsamość wszystkich uczestników i uczestniczek demonstracji.

Przeciwko takiej formie naruszania naszych praw i wolności zaprotestowały europejskie organizacje zrzeszone pod parasolem European Digital Rights (w tym Panoptykon).

Podpisz petycję, w której domagamy się zakazu stosowania biometrycznych technologii nadzoru w przestrzeni publicznej.

Więcej o tym, dlaczego masowa inwigilacja biometryczna powinna być zakazana i przykłady zastosowania tej technologii w Europie.

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.