
Czy wiesz, jak bezpiecznie protestować? Dlaczego wiedza o bezpieczeństwie cyfrowym potrzebna jest każdemu obywatelowi i każdej obywatelce? Sprawdź swoją wiedzę, a przy okazji wygraj książkę Kate Fazzini pt. Królestwo kłamstw. Podróż w głąb świata cyberprzestępców, która niedawno ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.
Książki rozlosujemy wśród osób, które do piątku 13 listopada 2020 r. do godz. 15:00 odpowiedzą na pytania konkursowe. Przydatną wiedzę znajdziecie w materiałach Panoptykonu na temat bezpieczeństwa cyfrowego (polecamy zwłaszcza podcast Panoptykon 4.0 z Wojtkiem Boguszem), a także w fabularyzowanym reportażu Kate Fazzini. Nagrody ufundowało Wydawnictwo Literackie.
AKTUALIZACJA: PUBLIKUJEMY ODPOWIEDZI Z WYJAŚNIENIAMI
1. W Polsce obrońcy i obrończynie praw człowieka:
- nie muszą obawiać się o swoje bezpieczeństwo
- powinni przestrzegać uniwersalnych zasad dotyczących bezpieczeństwa cyfrowego i używać certyfikowanych narzędzi
- powinni przeanalizować, w jaki sposób może być zagrożone ich bezpieczeństwo cyfrowe, podjąć stosowne do ryzyka działania zapobiegawcze i przygotować scenariusze na wypadek jego wystąpienia
- powinni dążyć do sytuacji, w której nie mają niczego do ukrycia, co uwolni ich/je od konieczności obrony informacji lub komunikacji
Nie ma jednej, uniwersalnej recepty, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo cyfrowe. To, jakich strategii i narzędzi należy używać, na co uważać, zależy od tego, przed jakimi zagrożeniami chcesz się chronić.
2. Bezpieczeństwem cyfrowym najlepiej zająć się:
- kiedy wystąpi konkretne zagrożenie
- w spokojnych czasach – i stale pracować nad jego poprawą
Dbanie o bezpieczeństwo cyfrowe to proces, który wymaga ciągłej pracy. Najlepiej zająć się nim w spokojnych czasach, kiedy mamy na to przestrzeń emocjonalną, żeby przede wszystkim zminimalizować ryzyko wystąpienia zagrożenia. Nie da się temu zapobiec w 100%, ale można też przygotować zawczasu scenariusze na różne zdarzenia, dzięki czemu łatwiej będzie zminimalizować straty.
3. Skąd płynie największe zagrożenie dla bezpieczeństwa cyfrowego?
- ze strony rządu i polityków
- ze strony firm, które przechowują nasze dane
- ze strony rosyjskich hakerów
- to zależy
Zagrożenia dla bezpieczeństwa cyfrowego są różne dla różnych organizacji i osób, zależą m.in. od tego, czym się zajmują, w jakim kraju działają, itp.
4. Co najlepiej zrobić z telefonem, jeśli nie chcesz, żeby ktoś cię namierzył na proteście?
- wyłączyć w nim lokalizację
- nie brać ze sobą
- A po co ma mnie ktoś namierzać? Żyjemy w demokratycznym kraju!
Telefon podłączony do sieci komórkowej jest „widoczny” dla operatora (nawet jeśli wyłączona jest w nim lokalizacja). Polskie prawo umożliwia policji i innym służbom niemal nieograniczony dostęp do danych telekomunikacyjnych. Uprawnienie to bywa nadużywane, a zgodność samych przepisów z europejską kartą praw podstawowych jest kwestionowana, m.in. przez Panoptykon.
5. Do bezpiecznej komunikacji polscy aktywiści i aktywistki powinni wybierać:
- komunikator, którego używa najwięcej osób (np. Messenger Facebooka, Skype lub Zoom)
- komunikator, który zapewnia szyfrowanie od końca do końca (np. Signal, Wire lub Delta Chat)
- nie ma znaczenia – służby mogą złamać każde zabezpieczenie
Chociaż służby dysponują różnymi narzędziami, to trudniej im przechwycić komunikację, która szyfrowana jest od końca do końca.
Dodaj komentarz