Rozpoznawanie twarzy przez policję w Wielkiej Brytanii nielegalne

Artykuł
13.08.2020
4 min. czytania
Tekst
Image
Zdjęcie rozpoznawania twarzy w czasie rzeczywistym

Sąd apelacyjny w Wielkiej Brytanii wydał w tym tygodniu przełomowy wyrok, w którym uznał za nielegalne wykorzystywanie automatycznego systemu rozpoznawania twarzy przez policję w południowej Walii. Testowany od 2017 r. system był do tej pory wykorzystany ok. 70 razy, m.in. podczas publicznych zgromadzeń i demonstracji.

Wyrok w sprawie systemów rozpoznawania twarzy przez walijską policję jest pierwszym tego typu wyrokiem na świecie i – choć wydany w Wielkiej Brytanii – może mieć wpływ na stosowanie tej technologii przez inne państwa. Sąd stwierdził, że system jest nielegalny m.in dlatego, że nie jest jasne, gdzie system może być stosowany i kto może trafić na listę osób do obserwowania. Kluczowe jest to, że sąd nie ograniczył się do stwierdzenia, że technologie automatycznego rozpoznawania twarzy naruszają wyłącznie prawo do prywatności, ale podkreślił, że naruszone jest także prawo do równego traktowania. Nie od dziś wiadomo chociażby, że algorytmy wykorzystywane przez „inteligentne” kamery, trenowane przede wszystkim na zdjęciach białych mężczyzn, o wiele częściej mylą się w przypadku kobiet czy osób o innym niż biały kolorze skóry, prowadząc do dyskryminacji. Sąd stwierdził, że policja nie zadbała o sprawdzenie, czy system nie powiela uprzedzeń.

W Fundacji Panoptykon stoimy na stanowisku, że masowe rozpoznawanie twarzy przez państwo z wykorzystaniem kamer opartych na biometrii powinno być zakazane, ponieważ zbyt mocno wkracza w podstawowe prawa obywatelskie. Brytyjski sąd co prawda nie zakazał z góry stosowania takich systemów w przyszłości, ale sformułował wyraźny obowiązek przeprowadzenia analizy algorytmów wykorzystywanych przez inteligentne kamery pod kątem dyskryminacji płciowej i rasowej, przed wdrożeniem systemu, i to nawet wdrożeniem pilotażowym. Ten standard oceny ryzyka powinien być inspiracją dla innych państw.

Karolina Iwańska

Ten komentarz ukazał się pierwotnie w skróconej wersji na portalu sztucznainteligencja.org.pl.

Źródło zdjęcia: bbc.com.

Polecamy:

Panoptykon: Apelujemy o zakaz masowego rozpoznawania twarzy!

Panoptykon 4.0: Kiedy twarz staje się kluczem. Rozmowa z dr Magdaleną Tomaszewską - Michalak

Panoptykon: Sztuczna inteligencja pod kontrolą. Europa szykuje przepisy

Panoptykon: Przewodnik Sztuczna inteligencja non-fiction

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.