
Sąd apelacyjny w Wielkiej Brytanii wydał w tym tygodniu przełomowy wyrok, w którym uznał za nielegalne wykorzystywanie automatycznego systemu rozpoznawania twarzy przez policję w południowej Walii. Testowany od 2017 r. system był do tej pory wykorzystany ok. 70 razy, m.in. podczas publicznych zgromadzeń i demonstracji.
Wyrok w sprawie systemów rozpoznawania twarzy przez walijską policję jest pierwszym tego typu wyrokiem na świecie i – choć wydany w Wielkiej Brytanii – może mieć wpływ na stosowanie tej technologii przez inne państwa. Sąd stwierdził, że system jest nielegalny m.in dlatego, że nie jest jasne, gdzie system może być stosowany i kto może trafić na listę osób do obserwowania. Kluczowe jest to, że sąd nie ograniczył się do stwierdzenia, że technologie automatycznego rozpoznawania twarzy naruszają wyłącznie prawo do prywatności, ale podkreślił, że naruszone jest także prawo do równego traktowania. Nie od dziś wiadomo chociażby, że algorytmy wykorzystywane przez „inteligentne” kamery, trenowane przede wszystkim na zdjęciach białych mężczyzn, o wiele częściej mylą się w przypadku kobiet czy osób o innym niż biały kolorze skóry, prowadząc do dyskryminacji. Sąd stwierdził, że policja nie zadbała o sprawdzenie, czy system nie powiela uprzedzeń.
W Fundacji Panoptykon stoimy na stanowisku, że masowe rozpoznawanie twarzy przez państwo z wykorzystaniem kamer opartych na biometrii powinno być zakazane, ponieważ zbyt mocno wkracza w podstawowe prawa obywatelskie. Brytyjski sąd co prawda nie zakazał z góry stosowania takich systemów w przyszłości, ale sformułował wyraźny obowiązek przeprowadzenia analizy algorytmów wykorzystywanych przez inteligentne kamery pod kątem dyskryminacji płciowej i rasowej, przed wdrożeniem systemu, i to nawet wdrożeniem pilotażowym. Ten standard oceny ryzyka powinien być inspiracją dla innych państw.
Karolina Iwańska
Ten komentarz ukazał się pierwotnie w skróconej wersji na portalu sztucznainteligencja.org.pl.
Źródło zdjęcia: bbc.com.
Polecamy:
Panoptykon: Apelujemy o zakaz masowego rozpoznawania twarzy!
Panoptykon 4.0: Kiedy twarz staje się kluczem. Rozmowa z dr Magdaleną Tomaszewską - Michalak
Panoptykon: Sztuczna inteligencja pod kontrolą. Europa szykuje przepisy
Panoptykon: Przewodnik Sztuczna inteligencja non-fiction
Komentarze
Słabo, clickbaitowy tytuł...
Słabo, clickbaitowy tytuł...
Polska fundacja zajmująca się polskimi sprawami - łatwo założyć, że tytuł dotyczy Polski...
Masz rację, nasze
Masz rację, nasze niedopatrzenie. Tytuł poprawiony :)
Wolność i bezpieczeństwo
Wolność i bezpieczeństwo Polaków jest zagrożone. O tym jak będzie wyglądała nasza wolność zdecyduje głosowanie w sprawie druku poselskiego nr 539.
https://wolne-forum-transowe.pl/art-projekt-poselski-artykulu-10d-ustawy....
Pytanie, czy w chwili obecnej większym zagrożeniem jest dla nas ta kamera do rozpoznawania twarzy, czy skutki wynikające z tej pisowskiej ustawy.
Argument o naruszonym prawie
Argument o naruszonym prawie do równego traktowania jest bardzo groźny. Oczywiście nikt nie powinien być częściej czy silniej namierzany z powodu innego koloru skóry czy innych szczególnych cech.
Ale zastanówcie się: czy jeżeli systemy automatycznego rozpoznawania twarzy w końcu zostaną tak dopracowane, że będą prawidłowo działać również przy skórze innego koloru: i co wtedy?
Wtedy taki system będzie w porządku?
Nie, będzie tak samo zły jak cała idea.
Automatyczne rozpoznawanie twarzy to w praktyce nieustanne legitymowanie, nieustanne śledzenie w czasie rzeczywistym.
Precz z automarycznym rozpoznawaniem twarzy!
Precz ze zbieraniem odcisków palców!
Precz z przetwarzaniem danych biometrycznych!
@Oskar: Również dostrzegamy
@Oskar: Również dostrzegamy ten argument i w pełni się z Tobą zgadzamy. Dlatego właśnie postulujemy zakaz masowego rozpoznawania twarzy w przestrzeni publicznej.
Dodaj komentarz