Mniej papierowych dokumentów, bazy danych, algorytmy. O cyfryzacji ZUS-u mówi prof. Gertruda Uścińska

Podcast
11.04.2024
3 min. czytania
Dźwięk
Image
okładka podcastu Panoptykon 4.0

Kto w państwie powinien mieć dostęp do historii medycznej? Na przykład, by sprawdzić, czy pacjent choruje przewlekle i czy leczył się w szpitalu. Dla wielu będzie oczywiste, że dostęp taki powinni mieć przede wszystkim lekarze i lekarki – ewentualnie inni kluczowi pracownicy ochrony zdrowia.

Ale przecież do danych medycznych, szczególnie digitalizowanych, ma dostęp większa liczba osób: od administratorów systemów po Ministerstwo Zdrowia. W przyszłości dostęp ten będą może miały nawet algorytmy sztucznej inteligencji.

W 2022 r. Ministerstwo Zdrowia wydało rozporządzenie, zgodnie z którym do Systemu Informacji Medycznej miały trafiać dodatkowe dane o pacjentach: alergiach, grupie krwi i ciąży. Decyzja spotkała się z ogromnymi protestami. Obawiano się, że z danych o ciąży – w poszukiwaniu informacji o osobach po aborcji – skorzysta prokurator albo minister. System Informacji Medycznej nie jest przecież odporny na nadużycia. Rozporządzenie weszło w życie i szybko zostało okrzyknięte „rejestrem ciąż”.

Ministerstwo Zdrowia powinno mieć wgląd do danych o tym, jak rozprzestrzeniają sią choroby zakaźne albo która z dostępnych w Polsce terapii skuteczniej leczy. Bez tych danych państwo działałoby po omacku i popełniałoby błędy mogące kosztować ludzkie życie.

Między innymi o cyfryzacji rejestrów danych o ludziach posłuchacie w tym odcinku podcastu. Katarzyna Szymielewicz rozmawia z profesor Gertrudą Uścińską, która przez 8 lat (od 2016 r. do początku tego roku) kierowała Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Kiedyś był to urząd mocno analogowy, w którym jedni pracownicy kontrolowali drugich, a wyjaśnienia prostych spraw ciągnęły się miesiącami. Dziś kontakt z urzędem to zupełnie inna bajka. Cyfryzujący się ZUS odegrał także ważną rolę w czasie pandemii koronawirusa. Nie tylko uruchamiał ratunkowe świadczenia, ale też dostarczał dane, dzięki którym rząd i Ministerstwo Zdrowia miały pełniejszy obraz sytuacji.

Czy podejmowały najlepsze możliwe decyzje? To już inna sprawa, ale przynajmniej nie podejmowały ich w ciemno.

Posłuchajcie!

Odsłuchaj, dodaj do ulubionej aplikacji przez RSS lub posłuchaj na Spotify, Apple Music, Google Podcasts lub w aplikacji TOK FM. Wersja wideo dostępna również na YouTubie.
Audio file

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.