Krok bliżej implementacji dyrektyw: policyjnej i PNR

Artykuł
16.04.2018
1 min. czytania
Tekst
Image
Element dekoracyjny

Posunęły się prace nad implementacją do polskiego prawa dwóch unijnych dyrektyw, wchodzących w życie w maju. Rządowy projekt ustawy implementującej dyrektywę o przetwarzaniu danych PNR 13 kwietnia wpłynął do Sejmu, gdzie będzie dalej procedowany. Doczekaliśmy się też wreszcie zakończenia prac koncepcyjnych w ministerstwie spraw wewnętrznych i administracji dotyczących projektu wprowadzającego tzw. dyrektywę policyjną. Ma on wkrótce trafić do konsultacji międzyresortowych. Liczymy, że mimo niedługo upływającego terminu implementacji (6 maja), ministerstwo przeprowadzi rzetelne konsultacje społeczne, podczas których będziemy mogli przedstawić nasze uwagi.

Przypominamy: obie dyrektywy zostały przyjęte jeszcze w 2016 r., a Polska miała dwa lata na dostosowanie do nich prawa krajowego. Niestety, mamy do czynienia z legislacyjnym sprintem. O ile projekt dotyczący PNR jest już na finiszu, o tyle w przypadku dyrektywy policyjnej już dziś wiemy, że nie uda się jej wdrożyć przed 6 maja. Jak pośpiech wpłynie na jakość regulacji i czy projekt wzmocni prawa obywateli wobec służb? Będziemy na bieżąco informować o postępach prac i ich jakości.

Polecamy nasze artykuły:

O dyrektywie PNR: Bezpieczni w przestworzach?

O dyrektywie policyjnej: „Będzie na czas”, czyli rząd zwleka z wdrożeniem dyrektywy policyjnej

Wspieraj naszą walkę o lepszą ochronę prywatności! Wpłać darowiznę na konto Fundacji Panoptykon lub przekaż nam 1% swojego podatku (KRS: 0000327613).

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.