Odpowiedzialność platform cyfrowych za kryzys uwagi. Rozmowa z Anną Cieplak i Michałem Krzykawskim

Podcast
21.09.2023
2 min. czytania
Dźwięk
Image
okładka podcastu Panoptykon 4.0

Czat GPT zapytany „Czego nie dostaniemy od AI, a dostaniemy od drugiego człowieka?" odpowiedział: „Cztery rzeczy: fizyczną bliskość, uważność na emocje, oryginalny punkt widzenia i kreatywność".

Jeśli Chat GPT ma w tym punkcie rację, to znaczy, że współczesna polska szkoła wychowuje ludzi bezużytecznych. Nasz system edukacji skupia się na przekazywaniu wiedzy w postaci, która za dziesięć lat będzie kompletnie bezużyteczna – bo właśnie ekspertyzę opartą na książkowej wiedzy na naszych oczach przejmuje sztuczna inteligencja.

Szybki internet, tablety i laptopy dla uczniów i uczennic, bony na sprzęt komputerowy dla nauczycieli i nauczycielek, kodowanie w podstawie programowej, dziennik elektroniczny – z roku na rok polska szkoła staje się bardziej podłączona.

Kiedy kończą się szanse związane z wprowadzeniem dobrodziejstw technologii do szkół, a zaczynają nowe problemy? Czy szkoła powinna wkładać w uczenie korzystania z nowych technologii więcej energii, czy wręcz przeciwnie?

O uwadze, o tym, czy sama szkoła może pomóc zaradzić temu, że zanika, a także o tym, jaką w tym wszystkim rolę pełnią platformy internetowe – Katarzyna Szymielewicz rozmawia z Anną Cieplak, pisarką, animatorką kultury, edukatorką oraz Michałem Krzykawskim, który na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach kieruje Centrum Badań Krytycznych nad Technologiami.

Odsłuchaj, dodaj do ulubionej aplikacji przez RSS lub posłuchaj na Spotify, Apple Music, Google Podcasts. Wersja wideo dostępna również na YouTubie.

Audio file

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.