„Twoje dziecko w sieci – przewodnik dla (czasami) zdezorientowanych rodziców”

Artykuł
27.10.2021
5 min. czytania
Tekst
Image

Zaniepokojone nowym internetowym wyzwaniem szkoły wysyłają apele do rodziców, żeby nie pozwalali dzieciom oglądać serialu przeznaczonego dla dużo starszych odbiorców. Zamiast tego mogłyby rozsyłać poradnik Agnieszki E. Taper Twoje dziecko w sieci. Przewodnik po cyfrowym świecie dla (czasami) zdezorientowanych rodziców. Poradnik ukazał się właśnie nakładem Wydawnictwa Literackiego, a patronat nad nim objęła Fundacja Panoptykon.

Od kilku dni spotykam rodziców studiujących przesyłane przez szkoły wiadomości na temat serialu Squid Game. To reakcja szkół na nową, niepokojącą modę wśród dzieci, które podejmują zabawy w konwencji pokazanych w serialu gier. Gier, które znamy z podwórka, a które w Squid Game przyjmują niepokojący obrót: przegrana oznacza śmierć. Szkoły zwracają uwagę na to, że bijąca rekordy popularności koreańska produkcja, skądinąd świetna i podejmująca ważne społeczne tematy, nie jest przeznaczona dla tak młodych widzów. Niby nic bardziej oczywistego – w końcu serial wyraźnie oznaczony jest jako 16+. Dlaczego zatem pedagodzy postanowili zabrać głos?

Żółwik Franklin z opowiadania Paulette Bourgeois Franklin i pani opiekunka (audiobook) słucha opowieści grozy w radiu – po czym boi się własnego cienia. Pamiętacie, kiedy obejrzeliście swój pierwszy horror? Ja na pewno nie miałam nawet 16 lat. W tajemnicy przed rodzicami dzieci zawsze docierały do treści nieprzeznaczonych dla młodych. Co zatem się zmieniło? Przede wszystkim to, że właściwie każdy domownik i domowniczka, także kilkuletni, mają swoje urządzenie (lub kilka) z dostępem do Internetu, a obecne już wcześniej zjawiska zyskują nowy, trudniejszy do uchwycenia dla dorosłych wymiar. Dzieci spędzają w sieci coraz więcej czasu, nie tyle robiąc w niej, co im się żywnie podoba, ile to, co inicjują dostawcy treści i usług internetowych.

Czyli co właściwie? O tym jest Twoje dziecko w sieci. W poradniku znajdziecie nie tylko opisy najpopularniejszych gier online czy listę social mediów, z których chętnie korzystają dzieci w różnym wieku, ale też podpowiedź, jak mądrze kupować te pierwsze i jak pomóc dzieciom funkcjonować w tych drugich. Nie brakuje opisów ryzykownych zachowań w sieci – w tym internetowych wyzwań, których tak bardzo obawiają się dorośli, obecnie w związku z serialem Squid Game, a jeszcze kilka lat temu w związku z fake newsem o „niebieskim wielorybie”. Co ważne, Taper nie demonizuje, ale zwraca uwagę na to, że challenge z social mediów mogą być zarówno pożyteczne, jak i niebezpieczne.

W poradniku są też podpowiedzi, po czym poznać, że dzieje się coś złego, czy rozdział dedykowany osobom, które martwią się, że ich dzieci marzą o tym, by zostać youtuberami.

„Nie będę pisać, jak macie wychowywać swoje dzieci, jakie wartości im przekazywać, jakie metody stosować. Podpowiem natomiast, jak wprowadzać dzieci w cyfrowy świat, żeby nie stała im się krzywda i żeby wam nagle nie uciekły – nastolatka trudno dogonić i sprawić, żeby nam zaufał, jeśli nie zapracowaliśmy na to wcześniej. Traktujcie ten poradnik nie jako jedynie słuszną drogę postępowania, lecz jako zbiór wskazówek i porad, które możecie wykorzystać, dostosowując je do potrzeb i osobowości swojego dziecka” – pisze we wstępie autorka. I dotrzymuje słowa.

Jako rodzice zbyt łatwo rezygnujemy z towarzyszenia dzieciom podczas ich aktywności w sieci. Jedną z przyczyn jest niewątpliwie to, że „szybciej klikają”, a nam – cyfrowym migrantom – niełatwo zrozumieć świat cyfrowych tubylców. Ale to nie znaczy, że dzieci nas nie potrzebują. Chociaż trudno nadążyć za nowinkami, nie poddawajmy się: nie musimy przecież mieć konta na Instagramie, Snapchacie ani Tik Toku, żeby interesować się tym, co nasze dzieci robią w sieci. Chociaż nie uchronimy ich przed wszystkim problemami wieku dorastania, to możemy przynajmniej próbować dotrzymać im kroku, by być partnerem do rozmowy i mieć szansę na udzielenie pomocy. Dzięki wskazówkom Agnieszki E. Taper to trudne wyzwanie stanie się nieco łatwiejsze.

Agnieszka E. Taper, Twoje dziecko w sieci. Przewodnik po cyfrowym świecie dla (czasami) zdezorientowanych rodziców, Wydawnictwo Literackie, 2021.

PS Uwaga, uwaga, mamy do rozdania 7 egzemplarzy poradnika. Rozlosujemy je wśród osób, które zgłoszą się do nas do 2 listopada 2021 r. Książki ufundowało Wydawnictwo Literackie.

Zgłoś się | Regulamin

Dominika Chachuła
Współpraca

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.