Ruszył nabór do Akademii Cyfrowej Wyprawki 2019!

Artykuł
16.08.2019
3 min. czytania
Tekst
Image

Otwieramy rekrutację do Akademii Cyfrowej Wyprawki 2019! Podczas trzech dwudniowych zjazdów (wrzesień-listopad) uczestniczki i uczestnicy zgłębią tematy związane z prywatnością, dezinformacją i komunikacją w sieci. Przygotują się do podejmowania tych zagadnień w swojej pracy edukacyjnej i przećwiczą pracę z własnymi uczniami. Do udziału zapraszamy nauczycielki i nauczycieli z całej Polski. Udział w programie jest bezpłatny.

Gwałtowny rozwój nowych technologii i funkcjonowanie w gospodarce opartej na danych rodzi poważne wyzwania związane z prywatnością. Jej utrata powoduje także nieodwracalne skutki społeczne, takie jak nasilenie się zjawiska dezinformacji (gdyż dokładna wiedza o jednostkach pozwala nimi manipulować) i pogorszenie się komunikacji, która – także jeśli dotyczy spraw prywatnych – odbywa się za pośrednictwem mediów społecznościowych, a tym samym wystawiona jest na widok publiczny. Szczególnie narażone na ten problem są dzieci, które – sprawnie korzystając z narzędzi, jednocześnie nie rozumieją konsekwencji utraty kontroli nad informacjami o sobie i w niewielkim stopniu radzą sobie z manipulacją. Jednak nie jesteśmy bezradni: chroniąc swoją prywatność możemy przeciwdziałać tym negatywnym zjawiskom.

Do Akademii Cyfrowej Wyprawki zapraszamy nauczycieli, którzy chcą podejmować tę problematykę w swojej pracy z uczniami, prowadzą działania z zakresu edukacji medialnej z dziećmi i młodzieżą i chcą rozwijać swoje kompetencje w tym zakresie. Akademia dostarczy Wam niezbędną wiedzę, podpowie metody pracy, ale też pozwoli Wam poznać inne osoby takie jak Wy, stawiające przed sobą równie ambitne cele i mierzące się z podobnymi wyzwaniami w codziennej pracy w szkole.

W Akademii Cyfrowej Wyprawki 2019 zajmiemy się 3 tematami:

  • PRYWATNOŚCIĄ (Bezpieczeństwo i prywatność w cyfrowym świecie)
  • DEZINFORMACJĄ (Jak walczyć z fake newsami?)
  • KOMUNIKACJĄ (Komunikacja w sieci).

Kolejność ta nie jest przypadkowa. W module PRYWATNOŚĆ zastanowimy się nad tym, w jaki sposób nowe technologie i gospodarka oparta na danych powoduje utratę prywatności i do jakich konsekwencji społecznych to prowadzi. Przećwiczymy też narzędzia, które pozwalają ją ochronić. W module DEZINFORMACJA zastanowimy się, jak powstaje, czemu służy i jakie konsekwencje społeczne ma dezinformacja i jak utrata prywatności wzmacnia to zjawisko. W module KOMUNIKACJA będziemy pracować nad zagadnieniami związanymi z komunikacją zapośredniczoną przez nowe technologie. Porozmawiamy też o aspektach prawnych (np. jakie obowiązki ma w tej sferze szkoła) i psychologiczne walki z mową nienawiści.

Akademia obejmie 3 dwudniowe warsztaty oraz zadania do wykonania przez uczestników i uczestniczki między zjazdami. Program oparty będzie na aktywnych metodach pracy, aby uczestnicy i uczestniczki mogli spróbować swoich sił w pracy z grupą warsztatową w tematach podejmowanych w ramach Akademii.

Terminy zjazdów:

  • 21-22 września 2019 r.
  • 19-20 października 2019 r.
  • 23-24 listopada 2019 r.

Kliknij, żeby przejść do formularza zgłoszeniowego

Regulamin

Zgłoszenia przyjmujemy do 6 września do godz. 12.00

Udział w programie jest bezpłatny. Zjazdy odbywają się w Warszawie (uczestnicy i uczestniczki spoza Warszawy mogą ubiegać się o zwrot kosztów podróży i zakwaterowanie).

***

Pierwsza, pilotażowa edycja Akademii Cyfrowej Wyprawki odbyła się w 2015 r. i poświęcona była szerokiemu spektrum zagadnień związanych ze świadomym i krytycznym korzystaniem z nowych technologii. Wzięło w niej udział 16 osób. Poznaj doświadczenia nauczycielek i nauczycieli, którzy brali udział w Akademii i innych naszych działaniach, a w swojej pracy wykorzystują materiały Cyfrowej Wyprawki. Ich relacje znajdziesz na stronie Cyfrowej Wyprawki w sekcji Wskazówki edukacyjne.

Akademia Cyfrowa Wyprawka 2019 organizowana jest we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla w Warszawie i dzięki wsparciu od Samsung Electronics Polska.

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.