Ustawa „antyterrorystyczna” podpisana przez Prezydenta

W skrócie
Element dekoracyjny

Prezydent Andrzej Duda podpisał dziś ustawę „antyterrorystyczną”. Na nic zdały się setki apeli (tylko za pomocą aplikacji Fundacji ePaństwo wysłano ich 839), które otrzymał od obywateli zaniepokojonych ustawą. Prezydent, podobnie jak wcześniej posłowie i senatorowie, zignorował też długi szereg argumentów, które padły zarówno w Parlamencie, jak i podczas obywatelskiego wysłuchania. Wszystko wskazuje na to, że przepisy niosące ze sobą liczne zagrożenia dla prywatności, wolności słowa czy równości wobec prawa zaczną obowiązywać już w przyszłym tygodniu.

To jednak nie koniec naszej walki o przepisy zapewniające służbom możliwość skutecznego działania, a jednocześnie szanujące prawa człowieka. Jesteśmy przekonani, że ustawa trafi niedługo do Trybunału Konstytucyjnego. Planujemy także działania służące zakwestionowaniu najniebezpieczniejszych rozwiązań przed trybunałami w Strasburgu i Luksemburgu. Są to jednak działania długofalowe, na których efekt przyjdzie nam poczekać. Niemniej możemy Was zapewnić, że nie rezygnujemy.

Wszystkim Polakom i Polkom, a także organizacjom, które wspierały nas w ostatnich tygodniach – podpisując petycję, apel do Prezydenta, angażując się w akcję ostrzegawczego „blokowania” stron internetowych, czy po prostu dzieląc się informacjami o ustawie – serdecznie dziękujemy! I gorąco prosimy też o dalsze wspieranie, także finansowe, naszych działań. Bardzo nam się to wsparcie przyda!

Komentarze

wyrzeklem sie prezydenta ,kosciola i premier jest mi wstyd za nich chociaz nie mieszkam w polsce ale mimo to jestem polakiem ale tych gosci sie wyrzeklem .

O ile pamietam 30 dni od publikacji przy zakupie. Rejestreacja aktywnych do 1 lutego 2017 z tego co pamietam.

Proponuje rejestrowac na:
1. Andrzej Duda PESEL 72051617393
2. Jarosław Kaczyński PESEL 49061818797
3. Zbigniew Ziobro PESEL 70081807973
4. Antoni Macierewicz PESEL 48080317155
5. Beata Szydło PESEL 63041516606
Chyba ustawa nie przewiduje sankcji karnych za podanie takich danych? ;)

skandal Prezydent miał się zapoznać ze wszystkimi emailami rząd miał traktować poważnie petycje ,a nie tak jak poprzednicy , a co robią o wiele gorzej wprowadzają bezprawie dla wybranych dla własnych potrzeb , a strażnik Konstytucji ma ją szczerze w powarzaniu i podciera sobie nią cztery litery ja jako osoba młoda mało doświadczona widzę co się dziej nie mam obowiązku w wieku 19 lat znać konstytucji no na pamięć nie znam ale w tym wieku mogę się nazwać jeszcze laikiem ale znalazłem liczne naruszenia konstytucji

to mój mail do Prezydenta no cóż nie doskonały ale mam 19 lat więc co ja mogę

Szanowny Panie Prezydencie

Pragnę wyrazić sprzeciw w imieniu swoim i wszystkich zaniepokojonych rodaków
obecnym kształtem ustawy antyterrorystycznej, która niedawno została przyjęta przez rząd. Teraz jej los leży tylko i wyłącznie w Pana rękach.Ustawa antyterrorystyczna , która w praktyce ma zapewnić obywatelom poczucie bezpieczeństwa jest narzędziem łamania ich praw, a nie chroniącym ich. Ponadto nie trzeba być wybitnym znawcom ustawy zasadniczej tak jak Pan aby stwierdzić iż jest ona z nią w wielu punktach niezgodna!Kontrowersje budzi wiele zapisów ustawy antyterrorystycznej, która tak naprawdę jest ustawą antykonstytucyjną oraz antyobywatelską. Ponadto należy podkreślić iż przepisy nie będą godzić tak naprawdę w terrorystów ,gdyż nie obejmuje ich polska , ani europejska jurysdykcja w większości przypadków.Jakie artykuły konstytucji łamie ustawa zasadnicza? art: 41,42,,47 50,54. W jaki sposób ustawa antyterrorystyczna łamie art 41,42.Otóż zezwala ona na pozbawienie wolności osób rzekom podejrzanych o to iż mogą mieć zamiar popełnić czyn terrorystyczny bez wyrażnych dowodów ustawa ta nie wspomina nic o aresztowaniu na podstawie wyroku sądowego o czym jest mowa w punkt 2 art 41 ustawy zasadniczej nie ma mowy również o odwołaniu się od wyroku również punkt 2 art 41. Natomiast art 3 mówi iż jeśli nie ma dowodów to aresztant powinien zostać zwolniony w 24h , a ustawa antyterrorystyczna pozwala na przetrzymywanie niewinnych osób przez 14 dni.Kolejnym mankamentem ustawy antyterrorystycznej jest to iż przyczyni się ona do łamania art 47. punkt 2 ustawy zasadniczej zakazującego permanentnej inwigilacji art 54 punkt 2 konstytucji .
Chodzi o podawanie danych osobowych przy zakupie kart pre-paid oraz blokowanie stron www.
Konieczność podawania danych osobowych przy zakupie kart pre-paid czy możliwość blokowania stron internetowych bez nakazu sądu nie zmniejszy terroryzmu , który znajduje się przede wszystkim poza naszą jurysdykcjom a uderzy w polskich obywateli oraz e- biznes i podstawy założenia funkcjonowania sieci internet, gdyż każda strona nawet niewinna będzie mogła zostać uznana za terrorystyczną.Poza tym ustawa ta uderza w znaczący stopniu w prawa obcokrajowców każdy obcokrajowiec będzie mógł być podsłuchiwany bez zgody sądu przez o ile dobrze wiem 30 dni , a działania te będą mogły zostać przedłużane w nieskończoność i znów kłania się naruszenie ustawy zasadniczej. Ponad to ustawa zwana antyterrorystyczną wprowadza możliwość przeszukań przez 24 h osób jak i ich lokali również naruszenie ustawy zasadniczej art 50. Specjaliści znależli by tego więcej dlatego w imieniu społeczeństwa apeluję do Pana Szanowny Panie Prezydencie o nieskładanie podpisu pod niniejszą ustawą oraz wypracowanie ją od nowa wraz ze społeczeństwem. Pan jako strażnik konstytucji oraz doktor nauk prawnych powinien dostrzec jakie ta ustawa niesie ze sobą zagrożenie oraz mieć na względzie petycje , która w tej sprawie została do rządu wystosowana i z tego co wiem do rządu dotarła i nie została wzięta pod uwagę tak samo jak konsultacje społeczne z inicjatywy rzecznika RPO

https://secure.avaaz.org/pl/petition/Wladze_Rzeczypospolitej_Polskiej_Us...

Ps
oczywiście mogłem podać jeszcze ochrone prawa do życia przypadek strzału snajperskiego

Szanowna Fundacjo Panoptykon jeśli to ma się oprzeć o Trybunał to proponuję aby się oparło o ETS oraz ETC i raby to była skarga zbiorowa w imieniu wszystkich polskich fundacji oraz obywateli

Dodam jeszcze,że najpierw można jeszcze spróbować wystosować apel otwarty do P.Prezydenta o podanie tej ustawy do trybunał Konstytucyjnego lub anulowanie jej , bo ma takie możliwości

@Anonim

Podpisu już cofnąć nie może. Miał do wyboru złożyć veto i ustawa trafiłaby znów do sejmu, ale potrzeba by było więcej głosów lub skierować do trybunału. Wtedy gdyby trybunał nie znalazł niezgodności - ustawa zostaje automatycznie podpisana przez prezydenta.

Jest kiszka i tyle.

A do Fundacji Panoptykon też apeluję o działania zarówno na poziomie Trybunału Konstytucyjnego jak i Trybunału Europejskiego. Myślę, że równolegle.

Czy fundacja ma jakiś konkretny plan działania? Póki co działania fundacji nie przynoszą żadnych rezultatów. Czy możemy zobaczyć jakaś strategię, plan postępowania ze scenariuszami, instytucjami i datami? Sytuacja z roku na rok jest coraz gorsza. Z całym szacunkiem ale efektywność działań fundacji nie wyglada najlepiej na tym polu.
Pozdrawiam

@Internet, nie zgadzam się, że nasze dotychczasowe działania nie przyniosły żadnego rezultatu. Oczywiście - nie udało się zablokować kontrowersyjnych zmian, ale z drugiej strony, udało się je nagłośnić, a jak pisaliśmy w tekście "Chodź opowiem ci bajeczkę" (https://panoptykon.org/wiadomosc/chodz-opowiem-ci-bajeczke-o-ustawie-ant...),  to także ma ogromne znaczenie.

Natomiast na poziomie prawnym, zarówno ustawa "inwigilacyjna", jak i antyterrorystyczna trafiły już do Trybunału Konstytucyjnego. Będziemy chcieli wziąć udział w postępowaniach ich dotyczących w roli "przyjaciół sądu". Poza tym podjęliśmy już pewne działania długofalowo zmierzające do podważenia niektórych przepisów dotyczących funkcjonowania służb na arenie międzynarodowej. Ale o tym napiszemy oddzielnie.

Dodaj komentarz