Słowa w Sieci - dyskusja o odpowiedzialności. Fundacja Panoptykon zaprasza na hyde park!

Artykuł
25.10.2013
2 min. czytania
Tekst

Czy hejter ma prawo do prywatności? Gdzie dwóch się kłóci tam trzeci... może cenzurować? Gdzie leży granica między rozsądną moderacją a cenzurą?

W Polsce debata na temat zasad odpowiedzialności za treść publikowaną w Internecie toczy się między dwoma skrajnościami: jedni twierdzą, że wszyscy, którzy zarabiają na jej publikacji (czyli pośrednicy) powinni wejść w rolę internetowych szeryfów; drudzy - że każda ingerencja w treść to cenzura. W wypracowaniu sensownego kompromisu nie pomagają sądy, które raz opowiadają się po jednej, raz po drugiej stronie sporu. Zamieszanie, jakie wywołały tzw. wyrok w sprawie hejterów, wydany w sierpniu przez Naczelny Sąd Administracyjny i sprawa „tatara z Sokołowa”, pokazuje, że jest o czym dyskutować.

Kto powinien wyznaczać i egzekwować granice tego, co wolno napisać w sieci: pośrednicy internetowi, państwo, a może sami użytkownicy? Kiedy ingerencja w treść jest uzasadniona, a kiedy staje się cenzurą? Czy pośrednik powinien ujawnić dane swojego klienta na życzenie każdej osoby, która twierdzi, że chce go pozwać? - o tym na pewno będziemy rozmawiać. Ale to nie wszystko.

Na spotkaniu zaprezentujemy też przewodnik Fundacji Panoptykon pt. "Perypetie informacji w Internecie", w którym prezentujemy różne scenariusze reagowania na sporne treści w sieci i przypominamy najciekawsze sprawy z ostatnich lat.

Nie chcemy dzielić uczestników na tych, którzy słuchają i tych, którzy mówią. Dlatego zapraszamy Was na swoisty hyde park - dyskusję, w której każdy może zabrać głos. Chcemy poznać Wasze opinie i doświadczenia. Jedynym ograniczeniem będzie czas, a moderatorzy spotkania będą decydować o kolejności wypowiedzi.

Spotkanie będą moderować Katarzyna Szymielewicz i Jakub Górnicki. Swój udział w hyde parku potwierdzili m.in.: Aleksandra Długołęcka, Azrael Kubacki, Piotr Waglowski, Maciej Budzich, Paweł Litwiński, Maciej Samcik.

Kiedy: 13 listopada 2013 r., godz. 18:00

Gdzie: państwomiasto, ul. Andersa 29, Warszawa

Serdecznie zapraszamy!

Spotkanie jest organizowane przy wsparciu Fundacji im. Heinricha Bölla.

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.