Znamy już listę internetowych korporacji, które poskromi DSA

Artykuł
27.04.2023
3 min. czytania
Tekst
Image
zdjęcie ekranu telefonu z ikonami aplikacji

25 kwietnia Komisja Europejska ogłosiła listę 19 wielkich platform internetowych (VLOP) i wyszukiwarek (VLOSE), czyli najpoważniejszych graczy w Internecie. W ciągu czterech miesięcy firmy te będą musiały wprowadzić szereg zmian, by ich usługi stały się bezpieczniejsze dla użytkowników i użytkowniczek.

Ogłoszenie listy 19 wielkich platform internetowych i wyszukiwarek to krok milowy na drodze do Internetu służącego ludziom. To cel, który od początku przyświecał pracom nad aktem o usługach cyfrowych (DSA). Czemu ogłoszenie listy największych graczy jest ważne? Podmioty, które mogą pochwalić się ponad 45 milionami użytkowników i użytkowniczek, będą musiały odpowiedzieć na systemowe ryzyka związane z funkcjonowaniem ich serwisów, takie jak „podbijanie” dezinformacji, szkodliwe oddziaływanie na zdrowie psychiczne czy (nawet niezamierzone) dyskryminowanie określonych grup społecznych.

Zgodnie z tym Google, Facebook czy TikTok będą musiały udostępnić w swoich usługach alternatywny, nieoparty na profilowaniu strumień aktualności. Więcej – wdrożyć go w taki sposób, aby użytkownicy mogli w prosty sposób wybrać go podczas logowania do usługi.

Wielkie platformy i wyszukiwarki po raz pierwszy będą musiały też otworzyć czarne skrzynki swoich algorytmów przed niezależnymi audytorami i badaczami. Platformy nie będą już mogły wypuszczać nowych usług bazujących na sztucznej inteligencji (bez wymaganych ocen ryzyka). Jeżeli Komisja Europejska uzna, że środki zapobiegające, które wprowadziły wielkie platformy, są nieadekwatne, będzie mogła nałożyć na nie kary, a nawet wykluczyć z europejskiego rynku.

Ale do września jeszcze wiele się może wydarzyć. Nerwowe ruchy Twittera, który jedną ręką ujawnia logikę działania algorytmu rekomendacyjnego, żeby drugą odciąć wolny dostęp do swojego API, pokazuje, że platformy zrobią wiele, aby wdrożenie obowiązków wynikających z DSA nie zagroziło ich interesom.

Lista VLOPs (największych platform online):

Alibaba AliExpress
Amazon Store
Apple AppStore
Booking.com
Facebook
Google Play
Google Maps
Google Shopping
Instagram
LinkedIn
Pinterest
Snapchat
TikTok
Twitter
Wikipedia
YouTube
Zalando

Lista VLOSEs (największych wyszukiwarek):
Bing
Google Search

Polecamy:

Panoptykon: DSA i DMA w pigułce – co warto wiedzieć o prawie, które ma poskromić cybergigantów

Komisja Europejska (Mastodon): Animacja ilustrująca listę VLOPs i VLOSEs


Działania organizacji w latach 2022–2024 dofinansowane z Funduszy Norweskich w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy.

logo programu Aktywni Obywatele

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.