Niekontrolowana inwigilacja dotyczy każdego. Rusza kampania 1% Fundacji Panoptykon

Artykuł

Masz telefon na kartę? Wybierasz open source? Szyfrujesz maile? A może płacisz gotówką lub inwestujesz w bitcoiny? To może być podejrzane. Nie łamiesz prawa, ale polskie służby i tak mogą się tobą zainteresować. I nikt ci nie powie, kiedy będą cię podglądać. Rusza kampania 1% Fundacji Panoptykon, w której zwracamy uwagę, że problem niekontrolowanej inwigilacji może dotknąć nie tylko osoby z pierwszych stron gazet. Każdy może pomóc nam z nią walczyć, przekazując 1% swojego podatku (KRS: 0000327613).

Od tygodni temat inwigilacji osób publicznych za pomocą Pegasusa nie schodzi z nagłówków serwisów informacyjnych. Ale inwigilacja to nie tylko drogie, licencjonowane narzędzia do przejmowania zdalnej kontroli nad sprzętem. Służby mają też do dyspozycji tańsze i prostsze możliwości inwigilowania każdego i każdej z nas. Dostęp do danych telekomunikacyjnych i internetowych, dzięki którym mogą sprawdzić, z kim rozmawiasz przez telefon, na jakie strony w sieci wchodzisz czy gdzie przebywasz codziennie o 8 rano. Wgląd w rejestry, z których dowiedzą się, gdzie chodzisz do lekarza, a także w konta bankowe, gdzie sprawdzą, skąd płyną do ciebie pieniądze i na co je wydajesz. Inwigilacja może dotknąć każdego i każdą z nas – wystarczy podejrzenie lub odstępstwo od normy.

W Panoptykonie nie zgadzamy się na ten stan rzeczy. Nasze postulaty to:

  • powołanie niezależnego od polityków organu kontrolującego działania służb;
  • przyznanie niewinnym osobom prawa do informacji, żeby były inwigilowane.

Wesprzyj naszą walkę, przekazując 1% swojego podatku. Wystarczy, że w rocznym rozliczeniu PIT wpiszesz nasz numer KRS: 0000327613.

Dlaczego teraz? Od ponad dekady walczymy na wielu frontach o zmianę prawa tak, żeby chroniło wolność i prywatność. W raporcie Osiodłać Pegaza wypracowaliśmy (w grupie ekspertów działającej przy Rzeczniku Praw Obywatelskich) konkretne rekomendacje, w jakim kierunku powinna pójść reforma służb. Po tym, jak zaczęło wychodzić na jaw, że inwigilacji poddawane są kolejne osoby niewygodne dla władzy, opinia publiczna i media zainteresowały się problemem. Wreszcie też sami politycy dostrzegli, że wszechwiedzące służby mogą być niebezpieczne. Nam zależy na tym, żeby afera nie skończyła się na politycznych rozliczeniach czy pozornych ruchach. Problem niekontrolowanej inwigilacji wymaga systemowych rozwiązań i wreszcie pojawiła się realna szansa na zmianę. Nie możemy jej zaprzepaścić.

Razem walczmy z niekontrolowaną inwigilacją. Przekaż 1% podatku Fundacji Panoptykon. Nasz numer KRS to: 0000327613.

Chcesz zaangażować się bardziej? Zachęć innych, żeby również zainteresowali się problemem niekontrolowanej inwigilacji i przekazali nam swój 1%. Dziękujemy!

Komentarze

Poproszę o opisanie palącego problemu Unijnych Certfikatów COVID-19. Wtedy porozmawiam ze znajomymi o wsparciu Was 1% i Was podreklamuję. Unikanie tego problemu działa tylko na Waszą niekorzyść i utratę zaufania publicznego do Was. Brak informacji na Panoptykonie do czego na prawdę połużyły te certyfikaty, których nota bene nikt w rzeczywistości nie sprawdzał na granicy czeskiej ani niemieckiej (przejeżdżałam w lutym i marcu 2020 i 2021 tamtędy i żadnej kontroli granicznej nie było!).

Unikacie też opisania problemu Polskiego Wału, który polega na tym, że Urząd Skarbowy ma większe uprawnienia niż sądy. Teraz każde konto może fiskus na bieżąco inwigilować i określać nasze zachowania - co kopujemy, gdzie chodzimy, gdzie płacimy, w końcu za co płacimy. Łamie to podstawowe prawa konstytucyjne.

Czy jesteście ślepi, czy ślepych udajecie? Czy Soros lub Bill&Melina Gates maczali w tym palce, że milczycie, gry wrze jak w Chernobylu?

Dwa pierwsze akapity można potraktować jako zapytanie, ale w momencie gdy ktoś dorzuca do dyskusji teorie z Gates'em powoduje u mnie jej przerwanie albo raczej brak chęci jej podjęcia.

Pani Marta ma chyba na myśli że wrze w garze na zapleczu rezydencji Gatesa, gdzie szykuje on kolejne zaczipowane wirusy służące do depopulacji ludzkości. W tym garze wrzącym je przyrządza i podobno wrzuca tam wszystkie niesprzedane kopie Windows Vista. Ale są to tajnie informacje więc nie wolno ich ujawniać na Panoptykonie.

Dodaj komentarz