Trzecie podejście do regulacji Internetu: maraton spotkań z przedstawicielami rządu

Artykuł
17.05.2011
2 min. czytania
Tekst
Image

16 maja - na dwa dni przed kolejnym spotkaniem Premiera z organizacjami społecznymi i blogerami - odbył się swoisty maraton spotkań "strony społecznej" i "strony rządowej". Podjęliśmy wspólny wysiłek zmierzenia się z kolejnymi tematami, które zostały zaplanowane na poprzednim spotkaniu z Premierem 7 kwietnia. Gospodarzem spotkań po raz kolejny był minister Boni.

Na spotkaniu z wiceministrem sprawiedliwości Igorem Dzialukiem dyskutowaliśmy na temat blokowania stron internetowych; z ekspertami prawnymi KRRiT oraz urzędnikami z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - na temat implementacji dyrektywy audiowizualnej w stosunku do Internetu; z ekspertem MSWiA - szczegółowe założenia do dwóch ustaw: o dostępie do informacji publicznej oraz świadczeniu usług drogą elektroniczną.

Co wynikło z poniedziałkowych rozmów? W telegraficznym skrócie:

  • Nie dowiedzieliśmy się, jakie jest stanowisko Ministerstwa Sprawiedliwości w najważniejszej dla nas sprawie, czyli na temat dopuszczalności blokowania stron internetowych w walce z pornografią dziecięcą. Wiceminister Dzialuk odmawiał ustosunkowania się do tego tematu twierdząc, że rząd musi poczekać na to, co zadecyduje Parlament Europejski (który obecnie pracuje nad kontrowersyjną dyrektywą). Wielka szkoda.
  • Nie udało się nawet rozpocząć tematu retencji danych, ale jesteśmy umówieni na rozmowę w tej sprawie w najbliższy poniedziałek. Nie możemy się doczekać.
  • Udało się szczegółowo omówić propozycje założeń do ustaw, które uregulują dwie niezwykle istotne dla Internetu sprawy: odpowiedzialność pośredników za treść oraz zasady ponownego wykorzystania informacji z sektora publicznego.
  • W tych tematach zidentyfikowaliśmy główne rozbieżności i problemy, które będą dalej dyskutowane: spór o zasadę bezwarunkowego udostępniania informacji publicznej (nasz główny postulat, który rząd rozważa); szczegółowy przebieg procedury blokowania bezprawnych treści w Internecie, czyli tzw. procedura notice and takedown (zasadniczo się zgadzamy, ale diabeł tkwi w szczegółach...); oraz problem odpowiedzialności wyszukiwarek internetowych za kopie tymczasowe (tzw. cache).
  • W kwestii wdrożenia dyrektywy audiowizualnej, przesunęliśmy szczegółową rozmowę na odrębny cykl spotkań-seminariów, które będą poświęcone poszczególnym aspektom tej regulacji. Cały proces uzgodnień ma się zakończyć do września.
  • Wreszcie, w kwestii stworzenia stałego forum do rozmowy pomiędzy "stroną społeczną" i "stroną rządową", minister Boni zaproponował wykorzystanie zespołu Polska Cyfrowa, który działa przy Ministerstwie Infrastruktury.

Więcej na ten temat:

Krótka relacja z dzisiejszego spotkania w KPRM (w środę spotkanie z Premierem)

Zdjęcie pochodzi z serwisu VaGla.pl

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.