Jak technologia wpływa na środowisko? Rozmowa z Joanną Murzyn

Podcast
05.05.2022
1 min. czytania
Dźwięk
Image

„Przed snem wysłałem kilka maili, przeczytałem wiadomości na dwóch portalach, przez godzinę oglądałem film” – brzmi jak małe czynności? A zastanawiasz się, ile twój wieczór kosztował planetę?

Dyskusja o katastrofie klimatycznej towarzyszy nam już od kilku lat i coraz częściej musimy myśleć o np. ograniczaniu produkcji śmieci czy recyklingu. Wiele zachowań proekologicznych weszło nam w krew. Wojna w Ukrainie u wielu wywołała nową potrzebę: ograniczenia zużycia surowców.

Kiedy myjesz zęby – zakręcasz wodę, jeśli wychodzisz z pomieszczenia - gasisz światło. A czy jesteśmy w stanie oszczędzać zasoby planety w czasie korzystania z technologii? O tym Wojciech Klicki rozmawia w nowym odcinku podcastu Panoptykon 4.0 z Joanną Murzyn, cyfrową aktywistką związaną z Instytutem Ekologii Cyfrowej.

Odsłuchaj, dodaj do ulubionej aplikacji przez RSS lub obejrzyj na YouTubie lub Vimeo.

Na skróty:

00:01 Wprowadzenie
01:38 Internet na dnie oceanu
06:32 Technologia z drugiej ręki
11:28 Środowiskowy rachunek
20:10 Strona internetowa przyjazna środowisku
24:29 Nieekologiczny blockchain
30:35 Zielony Big Tech
35:58 Jak zmniejszyć swój ślad węglowy w Internecie?
40:38 „Cyfrowe słomki”

Do posłuchania i poczytania:

Podobają ci się nasze podcasty? Pomóż nam dalej tworzyć wartościowe treści. Wpłać darowiznę na konto Fundacji Panoptykon i przekaż 1% podatku (KRS: 0000327613)

Audio file
Temat

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.