Jak bezpiecznie oprzeć politykę państwa na danych? Rozmowa z prof. Mikołajem Jasińskim

Podcast
19.05.2022
1 min. czytania
Dźwięk
Image
Okładka podcastu Polityka oparta na danych

Obawialiśmy się Zintegrowanej Platformy Analitycznej, która – naszym zdaniem – jest podatna na nadużycia. Nazywaliśmy ją nawet „megabazą o Polakach” czy „Orwellem po polsku”. Rozmawiamy dzisiaj z jednym z pomysłodawców ZPA.

Entuzjaści cyfryzacji w państwie twierdzą, że polityka państwa oparta na danych jest po prostu przyszłością. Sceptycy dostrzegają więcej zagrożeń i zwracają uwagę na brak regulacji prawnych chroniących przed nadużyciami. Po naszej interwencji do funkcjonowania ZPA, mającej być „mózgiem państwa”, mają być wprowadzone zabezpieczenia – wciąż jednak nie wiadomo jakie.

O tym, co stoi na przeszkodzie w tworzeniu mądrych polityk publicznych i w jaki właściwie sposób ma działać Zintegrowana Platforma Analityczna, w tym odcinku podcastu Panoptykon 4.0 Wojciech Klicki porozmawia z pracującym przy tworzeniu ZPA prof. Mikołajem Jasińskim, socjologiem z Uniwersytetu Warszawskiego.

Odsłuchaj, dodaj do ulubionej aplikacji przez RSS lub obejrzyj na YouTubie lub Vimeo.

Na skróty:

00:01 Wprowadzenie
01:35 „Mądre” państwo
03:01 GUS źródłem danych
05:27 Dlaczego w Polsce nie analizujemy społeczeństwa?
12:15 Jakość danych w rejestrach
15:11 Zintegrowana Platforma Analityczna
20:32 Bezpieczniki ZPA
25:26 Czy analityka może dyskryminować?
35:22 Czy ZPA powstanie?

Do posłuchania i poczytania:

Podobają ci się nasze podcasty? Pomóż nam dalej tworzyć wartościowe treści. Wpłać darowiznę na konto Fundacji Panoptykon i przekaż 1% podatku (KRS: 0000327613).

Audio file
Temat

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.