Rejestr PESEL: drzwi otwarte zbyt szeroko

Artykuł
18.10.2018
1 min. czytania
Tekst
Image

Dostęp w trybie weryfikacji do rejestru PESEL – jak to działa? Firma zajmująca się windykacją wierzytelności lub udzielaniem „chwilówek” dysponuje numerem PESEL i adresem konkretnej osoby, ale nie wie, czy adres wciąż jest prawidłowy. Jeśli przekona ministerstwo, że ma „interes prawny” w sprawdzaniu prawidłowości tych danych, droga wolna – administrujące rejestrem Ministerstwo Cyfryzacji potwierdzi prawidłowość danych w rejestrze PESEL nie weryfikując, dlaczego firma pyta o konkretną osobę i czy faktycznie państwo powinno ją informować np. o tym, że ta osoba już się z danego miejsca wymeldowała. Co więcej, raz wykazany „interes prawny” prawny nie jest już weryfikowany i nawet po kilku latach, mimo przekształceń (lub nawet bycia w stanie likwidacji), firma wciąż może weryfikować dane.

Naszym zdaniem rodzi to ryzyko nadużyć, o których było głośno w ubiegłym roku w kontekście spółki getBack. Sprawą zajął się wówczas także GIODO. W związku z tym przyjrzeliśmy się sprawie i w drodze dostępu do informacji publicznej zdobyliśmy pełną listę podmiotów, które uzyskały dostęp do rejestru (pismo od MSWiA, które administrowało rejestrem do końca 2015 r. i od Ministerstwa Cyfryzacji, które przejęło rejestr w 2016 r.), a o temacie pisze dzisiaj – z naszym komentarzem – Dziennik Gazeta Prawna.

Temat

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.