Organizacje społeczne wychodzą z cienia i mówią „To działa!”

Artykuł
18.10.2018
8 min. czytania
Tekst
Image

Moja drużyna to moja ulica – mówi dziewczynka kopiąca piłkę. To Hania, podopieczna Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk. To również bohaterka pierwszego wideo kampanii społecznej „Organizacje społeczne. To działa!”, które w piątek trafi do sieci. Organizacje społeczne działają wszędzie – w szkole, na boisku, w teatrze, na ulicy. Nie każdy to wie. W kampanii opowiadamy o tym, co robią organizacje, jak codzienną pracą zmieniają rzeczywistość. Panoptykon jest jedną z kilkudziesięciu organizacji zaangażowanych w kampanię.

Wideo opowiadające historię Hani to pierwszy z serii filmów, które regularnie będą pojawiać się w sieci w ramach kampanii „Organizacje społeczne. To działa!”. Bohaterami i bohaterkami publikowanych w mediach społecznościowych krótkich wideo i fotoreportaży będą zarówno osoby pracujące w organizacjach społecznych, jak i ludzie, do których adresowane są ich działania. W Polsce działa 100 tysięcy organizacji społecznych, czyli fundacji i stowarzyszeń. Z naszego wsparcia każdego roku korzystają miliony dzieci, młodzieży, osób dorosłych i seniorów. Często robią to nieświadomie. Przyszedł czas to zmienić. Stąd pomysł połączenia sił kilkunastu fundacji i stowarzyszeń, aby pokazać jak wygląda ich codzienna praca i jaki ma to wpływ na życie każdego i każdej z nas.

To działa, ale jak?

„Organizacje społeczne. To działa!” to pierwsza w Polsce kampania, w którą zaangażowało się tak dużo tak różnorodnych organizacji społecznych. Tworzą ją ludzie, którzy swoją pracą rozwiązują problemy, którymi dotychczas nikt się nie zajął. Co dokładnie robią? Opiekujemy się tymi, którzy potrzebują pomocy. Pomagamy rozwijać talenty i realizować pasje. Chronimy przyrodę i zwierzęta. Wspieramy rozwój wspólnot lokalnych. Patrzymy władzy na ręce. Bronimy naszych wspólnych praw. Tworzymy przestrzeń, gdzie uczymy samoorganizacji i współdziałania. Budujemy solidarność i wspólnotę. Zmieniamy naszą rzeczywistość. A to tylko niektóre z naszych działań, bo lista jest dłuższa.

W kampanię „Organizacje społeczne. To działa” zaangażowały się m.in. WWF Polska, Fundacja Szkołą z Klasą, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Fundacja Batorego, Stowarzyszenie Kampania Przeciw Homofobii, Stowarzyszenie Klon Jawor, ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Sieć Obywatelska Watchdog Polska, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Fundacja Panoptykon i kilkanaście innych organizacji. Każda z nich w swojej działalności koncentruje się na innym temacie, ale łączy je to, że zmieniają świat na lepsze.

To działa, ale gdzie?

Zobaczcie jak działamy, kim są ludzie pracujący w organizacjach społecznych, a kim ci, którzy korzystają z efektów naszej pracy. Aby Wam to ułatwić, przygotowaliśmy stronę internetową www.todziala.org, na której znajdziecie nasze wideo i fotoreportaże, a także zestaw podstawowych informacji o organizacjach społecznych. Wszystkie materiały będą publikowane również w mediach społecznościowych: na Facebooku, Youtube'ie, Twitterze, Instagramie. Można je odnaleźć wpisując hasztag #todziala.

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.