Jak pomóc pomagającym? Apel organizacji społecznych

Artykuł
14.03.2022
3 min. czytania
Tekst
Image

Fundacja Akademia Organizacji Obywatelskich, Forum Darczyńców w Polsce oraz Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych – przy wsparciu ponad 70 organizacji społecznych – przygotowały apel do darczyńców. Proszą o przekazywanie tylko takich darów rzeczowych, które są w danym momencie potrzebne i przypominają o możliwości finansowego – najlepiej regularnego – wspierania organizacji. Dzięki temu będzie można szybciej i lepiej reagować na potrzeby ludzi dotkniętych tragedią. I to zarówno teraz, jak i przez najbliższe miesiące. Przyłączamy się do tego apelu.

W Panoptykonie, podobnie jak miliony Polek i Polaków, czujemy się w obowiązku pomagać i robimy to najlepiej, jak umiemy. Potępiamy agresję, wspieramy protesty, angażujemy się w charytatywne zbiórki. Dołączyliśmy do szerokiego frontu organizacji solidarnych z ukraińską społecznością. Ale wciąż kluczowa pozostaje dla nas misja watchdoga, patrzącego władzy na ręce. W czasach zagrożeń i niepokojów trzeba dbać szczególnie o prawa i wolności, bo łatwiej je stracić. W stanie zagrożenia jeszcze trudniej zważyć wartości związane z wolnością i bezpieczeństwem, bo stawki są wyższe niż zwykle. Trudniej jest patrzeć władzy na ręce, bo rzeczy dzieją się jeszcze szybciej. Trudniej dotrzeć z argumentami, bo opinia publiczna ma większą tolerancję dla radykalnych rozwiązań. Rola watchdoga jest niewdzięczna, ale nie odpuszczamy. Robimy swoje, bo wierzymy, że to ma znaczenie.

O wyzwaniach, z którymi mierzymy się w tym trudnym czasie, pisaliśmy więcej w artykule Panoptykon w czasie kryzysu. Tymczasem zachęcamy do systematycznego wspierania Panoptykonu i innych organizacji społecznych. Dziękujemy!

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.