Jak pomóc pomagającym? Apel organizacji społecznych

W skrócie

Fundacja Akademia Organizacji Obywatelskich, Forum Darczyńców w Polsce oraz Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych – przy wsparciu ponad 70 organizacji społecznych – przygotowały apel do darczyńców. Proszą o przekazywanie tylko takich darów rzeczowych, które są w danym momencie potrzebne i przypominają o możliwości finansowego – najlepiej regularnego – wspierania organizacji. Dzięki temu będzie można szybciej i lepiej reagować na potrzeby ludzi dotkniętych tragedią. I to zarówno teraz, jak i przez najbliższe miesiące. Przyłączamy się do tego apelu.

W Panoptykonie, podobnie jak miliony Polek i Polaków, czujemy się w obowiązku pomagać i robimy to najlepiej, jak umiemy. Potępiamy agresję, wspieramy protesty, angażujemy się w charytatywne zbiórki. Dołączyliśmy do szerokiego frontu organizacji solidarnych z ukraińską społecznością. Ale wciąż kluczowa pozostaje dla nas misja watchdoga, patrzącego władzy na ręce. W czasach zagrożeń i niepokojów trzeba dbać szczególnie o prawa i wolności, bo łatwiej je stracić. W stanie zagrożenia jeszcze trudniej zważyć wartości związane z wolnością i bezpieczeństwem, bo stawki są wyższe niż zwykle. Trudniej jest patrzeć władzy na ręce, bo rzeczy dzieją się jeszcze szybciej. Trudniej dotrzeć z argumentami, bo opinia publiczna ma większą tolerancję dla radykalnych rozwiązań. Rola watchdoga jest niewdzięczna, ale nie odpuszczamy. Robimy swoje, bo wierzymy, że to ma znaczenie.

O wyzwaniach, z którymi mierzymy się w tym trudnym czasie, pisaliśmy więcej w artykule Panoptykon w czasie kryzysu. Tymczasem zachęcamy do systematycznego wspierania Panoptykonu i innych organizacji społecznych. Dziękujemy!

Komentarze

O ile nie chcę zniechęcać do pomocy, to wskażę kilka kluczowych problemów:
1) Za ten konflikt zbrojny odpowiedzialny jest też Zelensky i Rzeznikow lub też ich poprzednicy. To są fakty historyczne i mówi o tym profesor a nie byle demagog w tym oto filmie:
https://youtu.be/i7fKSMmVFXg
2) Pomagajmy ale nie kosztem naszych obywateli. Bezmyślność w dawaniu darmowych przejazdów koleją i autobusami doprowadziło do tego, że ludzie ci nie wyłażą z komunikacji miejskiej. na nowiny24.pl był wczoraj artykuł o tym że osoby z biletami wsiąść nie mogły. Czy tak trudno dostawić kilka wagonów i na początkowych napisać "tylko z biletem" - w 3 językach w tym ukraińskim, a na pozostałych napisać "wagon dla uchodźców"? W ten sposób pojadą osoby z biletami oraz ukraińcy. Ta pomoc bezbiletowa też powinna mieć skończony czas. powinni ją wkorzystać by rozjechać się po różnych krajach a nie pozostać tylko w Polsce.
3) Czy Panoptykon reaguje na sianą propagandę o bezpieczeństwie? https://archive.is/nA5XF#selection-5039.0-5039.150
Tak wygląda bezpieczeństwo, czy tak wygląda inwigilacja? Na prawdę potrzebują do ICH BEZPIECZEŃSTWA tych odcisków?

Zanim to ocenzurujecie - sprawdźcie kto mówi na tym filmie. Panoptykon nie powinien cenzurować.
Komentarz na wszelki wypadek zabezpieczam w serwisie archive.

Wiem, że niewygodne, ale proszę Panoptykon o odpowiedź, bo konflikt jak też "koronawirus" jest wykorzystywany obecnie do zwiększania inwigilacji oraz odbierania nam wolności i praw obywatelskich.

Dodaj komentarz