Fundacja Panoptykon

10.01.2017
Element dekoracyjny

Dla tych z Was, którzy spieszą się, by jeszcze w styczniu rozliczyć się z fiskusem za 2016 r., mamy bardzo ważną wiadomość: możecie przekazać 1% swojego podatku na rzecz Fundacji Panoptykon. Wystarczy w zeznaniu podatkowym wpisać nasz nr KRS: 0000327613.

22.12.2016

Wolności, wzajemnego zaufania i optymizmu w 2017 r.

życzy

Zespół Fundacji Panoptykon

20.12.2016

W 2016 r. osoby prywatne przekazały nam ponad 90 tys. zł. Na tę kwotę złożyło się ponad 30 tys. zł darowizn (stan na 17 grudnia 2016 r.) przekazanych bezpośrednio na kon­to Panoptykonu i prawie 59 tys. zł z 1% odpisu od podatku dochodowego. Środki te stanowią istotną część (16%) naszego tego­rocznego budżetu.

14.12.2016

Przez ostatnie półtora tygodnia mogliście przekazać nam swoje opinie o Panoptykonie. Pytaliśmy, które z podejmowanych przez Panoptykon tematów są dla Was najważniejsze, czy podoba się Wam nasza strona i tworzone materiały, ale też o opinie i przemyślenia o naszych silnych i słabych stronach. Ważne było dla nas także dowiedzenie się, w jakim zakresie możemy liczyć na Wasze wsparcie.

Jesteśmy bardzo wdzięczni ponad 120 osobom, które zdecydowały się podzielić z nami swoimi uwagami. Przed nami niełatwe zadanie przeanalizowania przesłanych odpowiedzi i podjęcia decyzji, czy i jakie zmiany w naszej działalności powinniśmy wprowadzić. Na pewno nie będziemy w stanie zrealizować wszystkich postulatów, ale będziemy się bardzo starać, by wykorzystać najciekawsze pomysły i sugestie.

Jeszcze raz dziękujemy – dzięki Waszemu wsparciu Panoptykon może być coraz lepszy! A jeśli macie jeszcze inne pomysły dotyczące działalności Panoptykonu, napiszcie nam o tym na adres: fundacja@panoptykon.org

Zespół Panoptykonu

01.12.2016
Co sądzisz o Panoptykonie? Podziel się z nami swoją opinią

W tym roku świętowaliśmy 7. urodziny Panoptykonu. Każdy rok przynosi zmiany w tematach, którymi żyjemy, i w tym, jak działamy. Niezmiennie jednak zależy nam na tym, by robić to dobrze, by się rozwijać, by zwiększać skuteczność. Bardzo ważne jest dla nas zdanie osób zainteresowanych naszymi działaniami, artykułami i materiałami edukacyjnymi. Dlatego chcielibyśmy, żebyście podzielili się z nami swoimi spostrzeżeniami i przemyśleniami w prostej ankiecie.

Interesuje nas nie tylko, które z podejmowanych przez Panoptykon tematów są dla Was najważniejsze czy jak podoba Wam się nasza strona i tworzone materiały, ale też opinie i przemyślenia, o tym, co jest naszymi silnymi, a co słabymi stronami. Co cenicie w naszej działalności, a nad czym powinniśmy jeszcze popracować? Jesteśmy też ciekawi, w jakim zakresie możemy liczyć na Wasze wsparcie. Dzięki tym informacjom będziemy mogli lepiej planować przyszłe działania.

04.11.2016
Serce

Na zaproszeniach ślubnych często pojawia się prośba, żeby goście zamiast kupować kwiaty, zrobili coś dla innych, np. wrzucili do puszki datek na wybrany cel charytatywny. Z tej inspiracji skorzystała para Nowożeńców, która w październiku przekazała nam darowiznę. „Mieliśmy przekazać te środki na inną, prywatnie bliższą nam inicjatywę, ale z przyczyn niezależnych od nas ten cel się zdezaktualizował. Długo szukaliśmy alternatywy. Kiedy jednak, w końcu, moja żona i ja pomyśleliśmy o Panoptykonie, wybór okazał się oczywisty. Państwa działalność jest szalenie potrzebna już teraz, a wraz z rozwojem technologii będzie najpewniej coraz istotniejsza” – napisali Darczyńcy.

12.10.2016

Call to action - element dekoracyjnyWe wrześniu przekazaliście na konto Panoptykonu darowizny na łączną kwotę 1 406,37 zł – dziękujemy! Darczyńcy Panoptykonu w tym roku przekazali nam już ponad 22 tys. zł. Największa darowizna wyniosła 3 000 zł, średnia – prawie 80 zł.

Jeśli do tej pory nie zdecydowałeś/-aś się jeszcze wspierać Panoptykonu finansowo, nie zwlekaj i dołącz do Darczyńców Panoptykonu. Pomóż nam bronić naszego wspólnego prawa do wolności prywatności.

26.09.2016

Przed organizacjami pozarządowymi, które zajmują się ochroną praw człowieka, stoi szereg wyzwań. Należy do nich również dbanie o bezpieczeństwo zespołu, wolontariuszy i wolontariuszek, odbiorców i odbiorczyń działań – i to zarówno bezpieczeństwo fizyczne, jak i bezpieczeństwo informacji, które na coraz szerszą skalę gromadzone są za pomocą narzędzi cyfrowych.

O bezpieczeństwie i tym, jak o nie dbać, mówi się ostatnio coraz więcej. Niestety, często te „dobre rady” nie uwzględniają specyfiki organizacji społecznych, dlatego bardzo trudno przełożyć je na codzienną praktykę działania.

Program BINGO ma być odpowiedzią na te problemy – stawiamy sobie za cel nie tylko przekazanie uczestnikom i uczestniczkom w przystępny sposób wiedzy na temat kluczowych wymiarów dbania o bezpieczeństwo, ale również pomoc w rzetelnej ocenie sytuacji organizacji oraz zaplanowaniu wdrożenia najważniejszych zmian.

08.09.2016

W tym roku mija 15 lat od tragicznych zamachów na World Trade Center 11 września 2001 r., które zapoczątkowały globalną wojnę z terroryzmem. Jaki jest bilans tych 15 lat? Co zyskaliśmy, a co straciliśmy? Jakie „czerwone linie” zostały przekroczone i jakie koszty w związku z tym ponoszą niewinni ludzie? Dlaczego, mimo tych nadzwyczajnych środków, mamy dziś narastający, a nie malejący problem z terroryzmem? Jakie strategie walki z niewidzialnym wrogiem się sprawdziły, a jakie zawiodły?

Na te pytania spróbują odpowiedzieć Katarzyna Szymielewicz – prezeska Fundacji Panoptykon i dr Krzysztof Liedel – dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas podczas Rozmowy Panoptykonu, która odbędzie się pod hasłem „15 lat wojny z terroryzmem: rachunek zysków i strat”.

Do rozmowy zaprosimy również gości!

Kiedy: 14 września 2016 r. (środa), godz. 18:00 – 20:00

Gdzie: Siedziba Collegium Civitas, PKiN (pl. Defilad 1, Warszawa), XII p., Aula A

Spotkanie poprowadzi Jakub Janiszewski, dziennikarz radia TOK FM.

02.09.2016

Czy rozumiesz, jak działa Internet, przeglądarka, portale społecznościowe? Gdzie zostawiasz swój cyfrowy ślad, co to są metadane i ile można z nich wyczytać? Jakie informacje trafiają do  bazy operatora telekomunikacyjnego, a stamtąd w ręce organów państwa? Czy wiesz, jak ukryć swoją tożsamość w sieci? Czy zachowujesz podstawowe zasady bezpiecznego zarządzania informacją w pracy, w domu, w drodze? Jeśli te pytania choć trochę Cię zaintrygowały, przeczytaj dalej – to szkolenie jest dla Ciebie!

Strony