Fundacja Panoptykon

14.02.2023

Działania Fundacji Panoptykon w coraz większym stopniu są finansowane przez osoby prywatne. Przekazując nam 1,5% swojego podatku, pomagasz nam zachować niezależność i wspierasz walkę o wolność i prywatność w cyfrowym świecie.

„Internetowe korporacje. Zmieniamy je dla ciebie” – hasło tegorocznej kampanii ma zwracać uwagę na jeden z kluczowych obszarów naszej pracy. Dzisiaj kilka wielkich korporacji decyduje o tym, jak wygląda twoje doświadczenie w sieci. Dostarczają usługi, bez których trudno wyobrazić sobie pracę, szkołę, rozrywkę. Ale przy tym grają na emocjach, cenzurują, śledzą, zamykają w bańkach, próbują uzależniać i negatywnie wpływają na twoje samopoczucie. Koszty ich modelu biznesowego są ogromne.

Marzy nam się inny Internet. Jeśli tobie też, to świetnie się składa. Możesz nam pomóc, przekazując 1,5% swojego podatku. Wystarczy, że w swoim rocznym zeznaniu podatkowym wpiszesz nasz numer KRS: 0000327613.

20.12.2022

Postulaty zmian w służbach, walka z big techami, prace nad regulacją prawną sztucznej inteligencji, reakcja na niebezpieczne pomysły rządzących, podcast Panoptykon 4.0. Przeczytaj, czym żyliśmy w 2022 r.

29.11.2022

29 listopada 2022 r. przypada Giving Tuesday, czyli światowe święto dobroczynności. Data nie jest przypadkowa – to odkupienie po Black Friday, światowym święcie konsumpcji. Dlaczego warto wspierać Fundację Panoptykon z okazji Giving Tuesday i nie tylko?

23.11.2022

Działania organizacji w latach 2022-24 dofinansowane są z Funduszy Norweskich w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy. W ramach dotacji instytucjonalnej wzmocnimy swoje działania edukacyjne, służące budowaniu świadomości społecznej, wprowadzaniu do debaty publicznej informacji o zagrożeniach związanych z rozwojem nowych technologii. Działania obejmą m.in. stworzenie nowej strony internetowej, zwiększenie atrakcyjności i przystępności  komunikatów, wzmocnienie relacji z mediami, zwiększenie obecności Panoptykonu na wydarzeniach zewnętrznych oraz wzmocnienie kompetencji komunikacyjnych w zespole.

11.10.2022

Opublikowaliśmy nową wersję polityki prywatności. Znajdziecie w niej najważniejsze zasady dotyczące zasad przetwarzania danych osobowych w Fundacji Panoptykon. Wyjaśniamy, w jakich celach to robimy, na jakiej podstawie prawnej oraz jak długo je przechowujemy. Informujemy również, jakie prawa przysługują osobom, których dane przetwarzamy.

05.10.2022
tłum na konferencji

Sprawdź, na jakich wydarzeniach będziemy w październiku. Interesujesz się cyfrowymi prawami człowieka? Nie możesz tego przegapić!

26.08.2022

Zaczynamy sezon debat i spotkań z ekspertami! Będzie nas można spotkać na wielu wydarzeniach, najszybciej w najbliższy wtorek.

28.06.2022

Interesują cię prawa człowieka i nowe technologie? Zastanawiasz się, co przyniesie rozwój sztucznej inteligencji? Chcesz mieć wpływ na to, jak działają cyberkorporacje? Szukasz pracy, która ma sens? Panoptykon ma dla ciebie propozycję.

04.05.2022

4 maja Katarzyna Szymielewicz weźmie udział w dyskusji online Charting the Future of Big Tech Accountability organizowanym przez Ranking Digital Rights (4.05, godz. 16:30). Obowiązuje rejestracja.

19 maja Dorota Głowacka weźmie udział w panelu Regulating big tech as a vaccine against disinformation? podczas konferencji „European Perspectives: The Impact of Disinformation on the Health of Democracy and the Digital Environment” w Zagrzebiu organizowanej przez chorwacką organizację Gong.

21.04.2022

17 kwietnia Fundacja Panoptykon obchodziła swoje 13. urodziny. Z tej okazji zapraszamy na specjalny odcinek podcastu Panoptykon 4.0, w którym Jakub Janiszewski rozmawia z Katarzyną Szymielewicz, Małgorzatą Szumańską i Wojciechem Klickim.

Strony