Historyczna naprawa Internetu. Rozmowa z Różą Thun

Okładka podcastu Róża Thun

W tym odcinku podcastu Panoptykon 4.0 poruszymy tematy niewygodne dla platform i rządów, a zarazem ogromnie istotne dla konsumentów. Rozmawiamy o unijnych regulacjach, które zmienią oblicze Internetu: akcie o usługach cyfrowych (DSA) i akcie o rynkach cyfrowych (DMA).

Reforma ta zrodziła się w reakcji na społecznie szkodliwe, toksyczne praktyki wielkich platform internetowych. Nadużywanie dominującej pozycji wobec konsumentów i konkurencji, algorytmy zoptymalizowane prawie wyłącznie na zaangażowanie użytkowników za wszelką cenę (w efekcie sprzyjające rozsiewaniu dezinformacji, polaryzacji społeczeństw i powstawaniu baniek informacyjnych) to tylko niektóre problemy, które autorzy nowych regulacji postawili sobie za cel.

Ile udało się zmienić, pomimo presji korporacyjnych lobbystów? Co się zmieni na rynku i w codziennych doświadczeniach użytkowników, kiedy DMA i DSA wejdą w życie? Jak ciężko było wypracować prawo, które wymusi zmiany w modelu biznesowych największych firm? O tym rozmawiamy, nietypowo, z politykiem – posłanką Parlamentu Europejskiego. Róża Thun była jedną z najaktywniejszych i najbardziej merytorycznych osób zaangażowanych w prace nad DSA. Publicznie występowała w obronie praw konsumentów; mówiła głośno o sprawach niewygodnych i dla platform internetowych, i dla rządów (bo one również mają apetyt na dane o użytkownikach i tworzą własne narzędzia cenzorskie).

Róża Thun – od 2009 r. posłanka do Parlamentu Europejskiego. W listopadzie 2021 r. przystąpiła do ugrupowania Polska 2050 oraz do frakcji Odnówmy Europę w PE. Pracuje w komisjach, które skupiają się na prawach ludzi i konsumentów: Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów i Komisji Wolności Obywatelskich. To właśnie ta pierwsza komisja koordynowała prace nad DSA w Parlamencie Europejskim.

Odsłuchaj, dodaj do ulubionej aplikacji przez RSS lub obejrzyj na YouTubie lub Vimeo.

Na skróty:

00:01 Wprowadzenie
00:01 Wprowadzenie
02:30 Kim jest gatekeeper?
05:50 Jakie zmiany wprowadza akt o usługach cyfrowych?
11:34 Jak naprawić GAFAM?
17:42 Proces legislacyjny w Parlamencie Europejskim
23:47 Czy DSA będzie działać?
27:59 Regulacja reklam śledzących

Do posłuchania i poczytania:

Podobają ci się nasze podcasty? Pomóż nam dalej tworzyć wartościowe treści. Wpłać darowiznę na konto Fundacji Panoptykon i przekaż 1% podatku (KRS: 0000327613).