Jak polski rząd zarządzi big techami? Rozmowa z Januszem Cieszyńskim

Podcast
23.06.2022
2 min. czytania
Dźwięk
Image
Okładka podcastu Janusz Cieszyński

Algorytmy największych platform internetowych kontrolują dziś nastroje, opinie i interakcje społeczne. Wpływają na kierunki debaty publicznej i dyktują reguły gry na wojnie informacyjnej. Realna władza w rękach cybergigantów zaniepokoiła w końcu polityków i stała się jednym z powodów regulacyjnej ofensywy Unii Europejskiej.  

Akt o usługach cyfrowych (DSA) i akt o rynkach cyfrowych (DMA), czyli dwie nowe regulacje platform internetowych, miały ograniczyć prywatną cenzurę, do której dochodzi na platformach (np. Facebooku czy TikToku), i zwiększyć przejrzystość działania algorytmów odpowiedzialnych za rekomendowane treści (np. w serwisie YouTube).

Ile z tych ambicji udało się zrealizować? Czy rzeczywiście zbliża się koniec arbitralnej cenzury na platformach internetowych? Jaką rolę w egzekwowaniu nowego prawa odegra polski rząd? Czy potrzebujemy nowych instytucji, rozstrzygających o tym, co wolno publikować w mediach społecznościowych? Co z pomysłem na Radę Wolności Słowa, który pojawił się w debacie publicznej za sprawą projektu ustawy o ochronie wolności słowa w mediach społecznościowych (tzw. lex Ziobro)? Czy Polska naprawdę potrzebuje własnej regulacji platform internetowych, a nie rozwiązań takich jak DSA?

O tych sprawach dyskutujemy w ostatnim (przed wakacyjną przerwą) odcinku podcastu Panoptykon 4.0.

W poprzednim odcinku gościliśmy eurodeputowaną Różę Thun, zaangażowaną w prace nad DSA jako członkini Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów. W tym odcinku oddajemy głos politykowi, który w pracach nad DSA reprezentował stanowisko polskiego rządu, a po wakacjach będzie mierzył się z wdrożeniem tego prawa.

Gościem Katarzyny Szymielewicz jest minister Janusz Cieszyński – pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa, sekretarz stanu ds. cyfryzacji.

Odsłuchaj, dodaj do ulubionej aplikacji przez RSS lub obejrzyj na YouTubie lub Vimeo.

Na skróty:

00:01 Wprowadzenie
05:12 Rząd vs dezinformacja
08:34 Jaka jest rola platform w szerzeniu dezinformacji?
15:55 Platformy w czasach wojny informacyjnej
22:41 Blokada Konfederacji na Facebooku
28:55 Ustawa o wolności słowa
45:10 Projekt aktywizacji obywateli Ukrainy na rynku pracy
46:50 O zaufaniu obywateli do państwa

Do posłuchania i poczytania:

Podobają ci się nasze podcasty? Pomóż nam dalej tworzyć wartościowe treści. Wpłać darowiznę na konto Fundacji Panoptykon i przekaż 1% podatku (KRS: 0000327613).

Audio file

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.