
Algorytmy największych platform internetowych kontrolują dziś nastroje, opinie i interakcje społeczne. Wpływają na kierunki debaty publicznej i dyktują reguły gry na wojnie informacyjnej. Realna władza w rękach cybergigantów zaniepokoiła w końcu polityków i stała się jednym z powodów regulacyjnej ofensywy Unii Europejskiej.
Akt o usługach cyfrowych (DSA) i akt o rynkach cyfrowych (DMA), czyli dwie nowe regulacje platform internetowych, miały ograniczyć prywatną cenzurę, do której dochodzi na platformach (np. Facebooku czy TikToku), i zwiększyć przejrzystość działania algorytmów odpowiedzialnych za rekomendowane treści (np. w serwisie YouTube).
Ile z tych ambicji udało się zrealizować? Czy rzeczywiście zbliża się koniec arbitralnej cenzury na platformach internetowych? Jaką rolę w egzekwowaniu nowego prawa odegra polski rząd? Czy potrzebujemy nowych instytucji, rozstrzygających o tym, co wolno publikować w mediach społecznościowych? Co z pomysłem na Radę Wolności Słowa, który pojawił się w debacie publicznej za sprawą projektu ustawy o ochronie wolności słowa w mediach społecznościowych (tzw. lex Ziobro)? Czy Polska naprawdę potrzebuje własnej regulacji platform internetowych, a nie rozwiązań takich jak DSA?
O tych sprawach dyskutujemy w ostatnim (przed wakacyjną przerwą) odcinku podcastu Panoptykon 4.0.
W poprzednim odcinku gościliśmy eurodeputowaną Różę Thun, zaangażowaną w prace nad DSA jako członkini Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów. W tym odcinku oddajemy głos politykowi, który w pracach nad DSA reprezentował stanowisko polskiego rządu, a po wakacjach będzie mierzył się z wdrożeniem tego prawa.
Gościem Katarzyny Szymielewicz jest minister Janusz Cieszyński – pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa, sekretarz stanu ds. cyfryzacji.
Odsłuchaj, dodaj do ulubionej aplikacji przez RSS lub obejrzyj na YouTubie lub Vimeo.
Na skróty:
00:01 Wprowadzenie
05:12 Rząd vs dezinformacja
08:34 Jaka jest rola platform w szerzeniu dezinformacji?
15:55 Platformy w czasach wojny informacyjnej
22:41 Blokada Konfederacji na Facebooku
28:55 Ustawa o wolności słowa
45:10 Projekt aktywizacji obywateli Ukrainy na rynku pracy
46:50 O zaufaniu obywateli do państwa
Do posłuchania i poczytania:
- Panoptykon: DSA i DMA w pigułce – co warto wiedzieć o prawie, które ma poskromić cybergigantów
- Panoptykon: Minister Ziobro czy Unia Europejska? Kto obroni wolność słowa w Internecie?
- Panoptykon 4.0: Historyczna naprawa Internetu. Rozmowa z Różą Thun