Kto nadzoruje sztuczną inteligencję? Rozmowa z Natalią Domagałą

Podcast
09.09.2022
2 min. czytania
Dźwięk
Image

Pewnego dnia Chermaine odebrała list z urzędu skarbowego, w którym żądano od niej zwrotu zasiłków wypłacanych jej przez ostatnie cztery lata na opiekę nad dziećmi. Kwota: 100 tysięcy euro.

Dopiero 7 lat później wyszło na jaw, że holenderski fiskus określał ryzyko nadużyć w systemie przy pomocy algorytmu uczenia maszynowego. Oskarżone o wyłudzenie zasiłku rodziny musiały zwracać dziesiątki tysięcy euro i nie dostawały nawet szansy na udowodnienie swojej niewinności.

Był to pierwszy głośny przypadek omyłki przy wykorzystywaniu sztucznej inteligencji w Europie. Ale przecież automatyzacja państw i korzystanie z coraz większych baz danych, także na potrzeby administracji publicznej, staje się codziennością. Także w Polsce rząd tworzy wspólny system administrowania takimi bazami: Zintegrowaną Platformę Analityczną.

Kto czuwa nad tym, jak nowoczesna administracja korzysta z danych o ludziach? Jak wygląda praca przy projektowaniu algorytmów sztucznej inteligencji? Kto te systemy nadzoruje?

Natalia Domagała – ekspertka, która jeszcze do niedawna kierowała zespołem zajmującym się polityką danych i sztucznej inteligencji w Centralnym Urzędzie do spraw Cyfryzacji i Danych w brytyjskiej administracji. Jej zespół stworzył pierwszy oficjalny standard przejrzystości algorytmów. Teraz Natalia pracuje w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Wielkiej Brytanii.

Odsłuchaj, dodaj do ulubionej aplikacji przez RSS lub obejrzyj na YouTubie lub Vimeo.

Na skróty:

00:01 Wprowadzenie
03:18 Technologia to jedyna deska ratunku dla kobiet
07:13 Etyczne technologie w sektorze publicznym
09:45 Gdzie Wielka Brytania używa sztucznej inteligencji?
10:58 Dane używane w ochronie zdrowia
16:00 Transparentne dane to norma
18:44 Standard przejrzystości algorytmów
27:26 Algorytmy, które mogą dyskryminować
30:23 Jak informować ludzi, że wchodzą w interakcję z AI?
37:35 Jak obejść „czarną skrzynkę” sztucznej inteligencji?
44:29 Zakończenie

Do posłuchania i poczytania:

Podobają ci się nasze podcasty? Pomóż nam dalej tworzyć wartościowe treści. Wpłać darowiznę na konto Fundacji Panoptykon i przekaż 1% podatku (KRS: 0000327613).

Audio file

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.